Do nové dimenze. Rusové chtějí mít do pěti let svůj kvantový počítač

Ruští vývojáři chtějí během pěti let zkonstruovat kvantový počítač, jehož schopnosti a výkony budou mnohonásobně vyšší než výkony současných počítačů.

V současné době vzniká konsorcium, jehož základem se staly Banka pro rozvoj a zahraniční ekonomické aktivity (VEB), fond VEB Inovace, Fond perspektivních výzkumů (FPI), Moskevská Lomonosovova státní univerzita a nezávislá organizace Digitální ekonomika. Investiční náklady se budou pohybovat okolo devadesáti milionů rublů.

Podle náměstka generálního ředitele FPI a vedoucího oddělení IT výzkumů Sergeje Garbuka má být nový počítač 50qubitový (qubit je nejmenší, nedělitelná jednotka kvantové informace; pozn. překl.).
Na rozdíl od bitů mohou být qubity současně v několika stavech, což výrazně zvyšuje výkon počítače. Zároveň s vývojem počítače budou vytvářeny i nové algoritmy pro jeho práci.
„Vytvoření kvantových algoritmů umožní hovořit o principiálně nové kvalitě řešení těch nejsložitějších výpočetních úloh, jakými jsou například simulace intelektuálních schopností člověka, optimální řešení úkolů souvisejících s dopravou a logistikou, zpracování předpovědi počasí a podobně,“ uvedl Sergej Garbuk.
V roce 2014 bylo oznámeno, že Národní bezpečnostní agentura USA (NSA) má v úmyslu sestrojit kvantový počítač, který bude schopen prolomit jakoukoli šifru.
Zdroj: russian.rt.com
Překlad: mbi, Eurasia24.cz
Grafika: V4U

Není zde článek celý?