Přehled zpráv – RusVesna – 5.3.2018

zaderzhanie_adminov_sbu_21; V SBU oznámili zadržení administrátorů „protiukrajinských“ skupin na sociálních sítích. Boj s „nepřáteli“ Ukrajiny se stupňuje.

2; V Kyjevě ukradli bronzovou bustu Lesi Ukrajinky (Larisa Petrovna Kosač). Busta byla ukradena z fasády Muzea této ukrajinské národní básnířky, kde vydržela přes 40 let.

3; Hanba Polákům! Lvov je banderovské město. Ukrajinští neonacisté uskutečnili pochodňový průvod. 4. března ukrajinští neonacisté uspořádali ve Lvově pochodňový průvod, který měl výrazně protipolský charakter.

4; Asad: Západ využívá téma chemických zbraní jako záminku pro nálety na Sýrii. Syrské úřady opakovaně prohlašují, že všechny zásoby chemických zbraní v zemi byly jednou provždy zničeny.

5; „Bumerang“ se zvýšenou silou. Proč Rusko vyvíjí kolový tank? Kolové tanky jsou v armádách světa dost vzácný jev. Ale jsou v intenzivních bojích efektivnější než těžké pásové mašiny.

6; Třetí tu není navíc. Nabrala Čína kurs na zvýšení populace? Peking může na legislativní úrovni povolit rodinám zplodit a vychovat i více než dvě děti.

7; Proč vejde 1. březen do světové historie? S dalším poselstvím před Federálním shromážděním Ruské federace vystoupil ruský prezident 2 a půl týdne před volbami.

8; Odvrácení války. Zastavily se ručičky Hodin Soudného dne? Podařilo se Putinovi 1. března zastavit nebo aspoň zpomalit přibližování Soudného dne?

9; Amerika horečně zbrojí, aby odrazila „naprosto jistou ruskou agresi“, ale co když není problém v technice, ale v lidech? Ameriku oslabuje epidemie obezity, která doslova kosí řady potenciálních branců.

10; Armageddon: Kdo zvítězí v roce 2018? Kde jsou ty dobré síly, které zachrání planetu a překonají chaos rozlézající se po celém světě?

11; Putinova „Hvězda smrti“. 1. března obrátil Putin stránku v Knize dějin. Ukončil éru, kdy mohl ještě někdo věřit, že Rusko se nechá zastrašit.

12; Islámský stát zveřejnil boj a největší ztráty USA za posledních 25 let v Africe. Mediální křídlo zveřejnilo záběry zachycující past na vojenskou hlídku na západě Nigeru.

13; Měsíční pochod: Jak Rusko a Čína budou dobývat daleký kosmos. Rusko a Čína podepsaly dohodu o spolupráci v oblasti výzkumu Měsíce a dalekého kosmu.

14; Evropský plyn přišel Ukrajinu dokonce čtyřikrát dráž než ruský. V Naftogazu vyjádřili přesvědčení, že Gazprom se ocitl v pasti, kterou sám připravil pro ukrajinskou společnost.

15; Francouzský diplomat řekl, kdo nejvíce poškodil vztahy Ruska a Evropy. Bývalý velvyslanec Francie v Rusku Claude Blanchmaison jasně označil pobaltské státy a rok 2004.

16; Trump oznámil smrt ocelářského a hliníkářského průmyslu v USA. Předtím Trump sdělil, že Washington zavádí dovozní cla na ocel ve výši 25% a na hliník 10%.

17; Na Ukrajině se budou vyšetřovat „Ljaškovy „výhry“ v loteriích. Předtím Oleg Ljaško uvedl v e svém příjmovém přiznání výhry 283 tisíc a 134 tisíc hřiven.

18; Hymna Německa má být přepracována kvůli genderové vyváženosti. Zplnomocněnkyně pro otázky rovnoprávnosti pohlaví na ministerstvu pro rodinné záležitosti vyzvala ke změně textu německé hymny. Vadí slova jako „bratrsky“ nebo otčina. Odvolává se na změnu textu hymny rakouské, kde vedle „synů“ vlasti musely přibýt ještě „dcery“.

19; Perestrojka po čínsku: Jak zasedání Velkého shromáždění národních zástupců změní Čínu?

20; Zima si s nimi pohrála… Británie požádala Rusko o novou dodávku plynu. V nejbližší době Rusko uskuteční dodávku zkapalněného zemního plynu do Velké Británie a doplní tak tenčící se britské zásoby.

21; Generál vyprávěl o unikátních schopnostech ruských výsadkových vojsk. Padákové systémy na výsadek těžké techniky nemá kromě Ruska nikdo na světě.

22; Ruští vojáci uskutečnili cvičné bojové odpálení Iskanderu. Informuje o tom tisková služba Ministerstva obrany.

23; Superzbraň Kremlu zasáhla opozici v nejslabším místě. Ta spoléhala na slabost armády a netoužila po obnovení strategické rovnováhy, o kterou Rusko přišlo po rozpadu SSSR.

24; Poslanec zavraždil farmáře u Dněpropetrovska. Pracovník zemědělského hospodářství byl poslancovým podřízeným.

25; Velení Doněcké republiky oznámilo absolutní ticho na frontě během první noci příměří. Ostřelování ze strany ukrajinské armády od začátku platnosti dalšího příměří zcela ustalo.

26; Ve Státní dumě odpověděli na obvinění ze strany USA z porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN o Sýrii Ruskem. Spojené státy se na nás snaží svalovat vinu za události ve Východní Ghútě. Ale právě Rusko se snaží vytvořit koridor pro evakuaci civilního obyvatelstva ze zóny bojů. Vždyť je to ale právě Islámský stát, který slouží Americe k dosahování jejích cílů, nehledě na to, že už jen samotná přítomnost Američanů na syrském území porušuje všechny myslitelné mezinárodní a vojenské konvence.

27; Opilý voják Ukrajinské armády se nešťastnou náhodou sám zastřelil. Informovala o tom Národní policie Luganské republiky.

28; Teroristé vyslovili podmínku pro propuštění civilních obyvatel ve Východní Ghútě. Propustí je výměnou za humanitární pomoc. Připomeňme, že Východní Ghúta zůstává jednou z posledních bašt ozbrojenců v Sýrii. Situace se prudce vyostřila v posledních týdnech.

29; Poláci zmlátili Ukrajince v tramvaji. K incidentu došlo v polské Vratislavi. Oběť útoku tvrdí, že útočníci jej uráželi kvůli jeho národnosti.

30; Ruské hospodářství pokračovalo v procesu obnovy. Index podnikatelské aktivity ve sféře služeb v únoru 2018 činil 56,5 bodu oproti 55,1 v lednu.

31; V Kyjevě narazilo hlídkové policejní auto do vozu odtahovky. Oba policisté jsou v nemocnici. K dopravní nehodě došlo v noci na prázdné ulici.

32; Premiérem Itálie se může stát politik, který uznal Krym za ruský. Výsledky včerejších parlamentních voleb v Itálii budou pro EU tvrdý oříšek. Média je už srovnávají s volbou Trumpa v USA.

33; Vědci vypočetli, která země nejspíše přežije zombie-apokalypsu. A nejsou to ani Spojené státy, ani Německo ba ani Velká Británie. Vyšla jim Severní Korea, protože má optimální podíl vojáků na populaci země.

34; Ceny ropy rostou po zastavení těžby ropy v Libyi. V Libyi byla na největším ložisku Šarara pozastavena těžba.

35; V Japonsku spadla na obytný dům součástka z letadla. Nad domem, na který součástka dopadla, vede letová trasa směřující na mezinárodní letiště.

36; Auto s poslancem Státní dumy Alexejem Žuravljovem se na předměstí Doněcka dostal do palby ukrajinské armády. Ještě odpoledne nebylo s poslancem spojení.

37; Ostřelovač ukrajinské armády ostřeloval pracovníky komunálních služeb na okraji Gorlovky. Informaci potvrdil šéf místní administrativy Ivan Prichoďko.

38; Měsíc mě nechali sedět na kancelářské židli. Ozbrojenec z batalionu Donbass vyprávěl, jak jej mučil osobně Semjon Semenčenko. Alexandr Kalašnik vypráví, že během tříměsíčního zajetí jej mořili hladem a mučili.

39; Naftogaz se chystá vystavit Gazpromu účet za drahý plyn z Evropy. V ukrajinské společnosti tvrdí, že výpadky spojené s nutností nakupovat plyn za trojnásobnou cenu, bude muset Gazprom zaplatit.

40; Saakašvili se chystá vrátit k moci v samotné Gruzii. Jednoduché té ale mít nebude. V jeho vlasti jej nečeká prezidentská pracovna, nýbrž vězeňská cela.

41; Současná ukrajinská moc, která rozdávala čaj a sušenky, radostně přivedla Ukrajince do propasti.

42; Poslance Státní dumy během ostřelování kryli bojovníci „Pjatnašky“. Na předměstí Doněcka se dostala do minometné palby skupina, která vezla humanitární pomoc pro vojáky.

43; Moc musí mít ruku v pěst, říká Lukašenko. Moc si s roztaženými prsty nikdo neudrží. Nebudeme-li si to uvědomovat, skončíme jako naši ukrajinští sousedé.

44; Ukrajinská armáda sbírá informace za účelem plnohodnotné vojenské agrese. Už několik hodin po začátku platnosti režimu úplného příměří jej ukrajinští okupanti dvakrát porušili.

45; Nazývám Motorolu a Giviho svými anděly strážnými, říká Abchaz. Achra Avidzba zůstal jako poslední z velitelů Doněcké republiky na takto vysoké úrovni. Je živý a odpovídá na otázky nejrůznějších zájemců.

46; Gazprom informoval Naftogaz o začátku procesu výpovědi kontraktů. Přitom v Kyjevě jsou přesvědčeni, že plynové kontrakty neumožňují jednostrannou výpověď.

47; Budem na ně tlačit. Klimkin informoval o mechanismech tlaku na Gazprom. Ukrajina disponuje nutnými právními mechanismy na to, aby donutila Gazprom splnit rozhodnutí Stockholmského soudu.

48; Už je známo, za kolik Ukrajina koupila americké vlaky. Platnost dohody je do 28. února 2019 s možností prodloužení. Státní společnost Ukrzaliznicja získala 30 lokomotiv General Electric za 4,68 milionu dolarů za kus.

49; Íránské ministerstvo zahraničí poděkovalo Rusku za záchranu reputace Rady bezpečnosti OSN. Rusko zachránilo reputaci Rady bezpečnosti OSN tím, že zablokovalo návrh rezoluce ohledně Jemenu.

50; Zatčený „člen domobrany“ se ukázal jako pomatený pedofil naverbovaný SBU. Jednotlivý novináři už jej označovali dokonce jako člena hlavní správy ruské rozvědky.

51; Ruské ministerstvo tvrdě odpovědělo na obvinění ze strany USA z bombardování Východní Ghúty. Důvodem pro tato obvinění jsou úspěšné akce syrských sil proti proamerickým skupinám.

52; Donald Trump a Theresa May komentovali Putinova prohlášení o nových ruských zbraních. May a Trump uskutečnili telefonický rozhovor, během něhož projednali situaci ve Východní Ghútě.

53; V Charkově polili barvou památník UPA. Informace o události přišla na Kyjevské oddělení policie města v pondělí ráno.

54; Rusko je technicky připraveno na odpojení od světového internetu, říká Putinův poradce. Pokud západní partneři vyhlásí Rusku takovou válku, jako byla krymská izolace, nezabrání to zemi pokračovat v normálním a příjemném životě.

55; Rusko nikdy nebude klást výhody nad bezpečnost, říká Putin. Na naší straně je časem prověřená reputace poctivého, řádného a pracovitého partnera, řekl Vladimir Putin.

56; Polské ministerstvo zahraničí tvrdě kritizovalo Klimkinův článek o polsko-ukrajinských vztazích. Kyjev svou oslavou základního mýtu o činnosti UPA zcela ignoruje Volyňský masakr.

57; Naftogaz Ukrajiny likviduje své zastoupení v Rusku. Kancelář bude do 12. března zcela a definitivně uzavřena.

58; V Kerčské úžině se srazila dvě ruská plavidla. Příčiny srážky se vyšetřují. K úniku paliv ani k většímu poškození lodí nedošlo.

59; Rozehnaní účastníci Michomajdanu se rozhodli vytvořit „Síly obrany Ukrajiny“. Ve štábu hnutí informují, že silové rozehnán aktivistů před budovou parlamentu je pokusem nynější moci zastrašit společnost.

60; Kyjev si přeje svobodný trh s USA. Ukrajina je přesvědčena o svém mimořádném potenciálu pro rozvoj obchodně-ekonomické spolupráce.

61; OBSE: Ukrajinská armáda skrývá houfnice u obytných domů v Doněcké republice a stahuje síly k linii fronty v Luganské republice. Na Ukrajinou okupovaných teritoriích Luganské a Doněcké republiky zjistila OBSE nahromadění vojenské techniky v zóně odpoutání zbraní.

62; Ukrajinskému národnímu mužstvu ve štafetovém běhu sebrali bronzové medaile z mistrovství světa v lehké atletice v Birminghamu. Ukrajinským sportovkyním odebrali získané medaile a odevzdali je organizátorům soutěže. Ukrajina doběhla pátá, ale na základě diskvalifikací dvou družstev se posunula na třetí místo. Bylo ale vyhověno britskému protestu, a tak bronzové medaile Ukrajinkám zase sebrali a předali britským běžkyním.

63; V centru Doněcka poblíž sportovního komplexu došlo dnes večer k výbuchu automobilu. Jsou oběti na životech.

64; Ruské ministerstvo zahraničí obvinilo Radu pro lidská práva OSN z dvojích standardů. Konfrontace a praxe dvojích standardů diskreditují jak samotnou Radu, tak i samotnou myšlenku lidských práv.

65; Ruské ministerstvo zahraničí obvinilo USA ze snah rozdělit Sýrii. Přibývá důkazů a svědectví o tom, že řada zemí včetně USA se snaží Sýrii rozdělit.

66; V Polsku zadrželi dva Ukrajince se 16 kg černého kaviáru. Cena tohoto nákladu činila zhruba 1,2 milionu polských zlotých, což činí zhruba 350 tisíc dolarů.

67; Ruská centrální banka rozdá v roce 2018 bankám další bilion rublů. V prognózách S&P se nehovoří o finanční podpoře největších ruských bank ze strany jejich akcionářů v letech 2018 až 2019.

68; Brečíme smíchy. Rusové se vysmáli Radiu Svoboda v souvislosti s anketou ohledně stalinských represí. Občané Ruska se americkým propagandistům z Radia Svoboda vysmáli kvůli položené otázce „Jak vaše rodina přežila dobu stalinských represí?“ Do komentářů pod tuto otázku psali ironické příběhy plné smyšlených hororových nebo naopak groteskních situací.

69; Kalašnikov zahájí sériovou výrobu nové pistole. Iževský mechanický závod koncernu Kalašnikov v nejbližší době spustí výrobu nové pistole Lebeděv.

70; Osud zrádce: Bývalého plukovníka Hlavní správy rozvědky Sergeje Skripala otrávili v Salisbury ve Velké Británii neznámou látkou.

Zdroj: http://rusvesna.su/news

Není zde článek celý?