Rozjímání nad flakónem Novičoku

24_qGCmuU3QNejsem rusofil, ale mohu spolehlivě konstatovat, že díky mezinárodnímu tlaku na RF si jejich zkušená diplomacie nedovolí uvést něco, na co nemají pádné důkazy jako v případě přímého obvinění České republiky z podílu na šíření mezinárodní smlouvou zakázaných chemických zbraní.

Česká republika je známa velkým počtem odborníků na syntézu organofosfátů. Organofosfáty jsou látky na jejichž bázi je založena většina pesticidů. Bohužel některé sloučeniny z této skupiny se dají použít též jako Bojové Otravné Látky (BOL) s neurotoxickým účinkem na člověka. Syntéza organofosfátů není úplně složitá a též potřebné chemikálie jsou běžně průmyslově dostupné. Z těchto důvodů je zástupce těchto BOL Sarin velmi oblíben u teroristů již historicky. Vyšší třídou těchto BOL jsou látky VX hloubkově propracované zejména státy NATO a to ve formě tzv. Binárních chemických zbraní. Tato forma byla státy NATO a zejména USA zvolena k obcházení dohod o BOL. Bojové hlavice obsahovaly 2 prekurzory, které nejsou regulovány dohodami a k vytvoření BOL VX došlo až v případě užití jejich smísením. Nyní si řekněme něco k toxicitě těchto látek. Smrtelná dávka látky VX pro 70kg člověka je expozice 0.029 mg/m3 po dobu 10 minut. Podle údajů o toxicitě látky Novičok je její toxicita díky přítomnosti Fluorového atomu 8-10x vyšší. Z toho se dá vypočítat, že je to přibližně 0.0037mg/m3 po dobu 10 minut. Ocituji vyjádření šéfa VVÚ ČR v linku na přiložený článek:

„Nemám povědomost, že by se někde u nás jakékoliv otravné látky ve větším množství vyráběly. Pokud se vyrobí malé množství, je to jen pro výzkumné účely,“ uvedl Šafář. Malé množství otravných látek vyrábí i jeho ústav, ale má k tomu schválení Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Výroba je pouze pro výzkumné účely. Řádově jde o gramy, takže podle Šafáře nejde o výrobu, ale spíše „laboratorní přípravu malého množství“, kvůli otestování jejich vlastností.

Jestliže někdo z oficiálních státních úředníků ČR přizná toto, není divu, že diplomacie RF má podezření na možné zneužití této látky vyrobené v ČR. Buďme skromní a vypočítejme z uvedených údajů toxicitu a nebezpečnost pouze 2g přiznaného vyráběného množství Novičoku v ČR:

2g=2000mg, které pokud bychom dokázali dokonale rozptýlit a nechali vdechovat jednotlivé lidi po dobu 10 minut může toto množství teoreticky usmrtit 540000 osob! V praktických podmínkách bude účinek samozřejmě jiný vlivem mnoha okolních faktorů. Ale to nic nemění na nebezpečnosti takovýchto látek a možnosti jejich zneužití. Včera se sešel velvyslanec RF s náměstkem ministra komedie pardon zahraničí. Všimli jste si to ticho po té schůzce?

Novičok

BZLzzuvSNik

VX

https://www.cdc.gov/niosh/ershdb/emergencyresponsecard_29750005.html

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/odbornik-rika-ze-otravne-latky-se-v-cr-vyrabeji-jen-pro-test/r~06aa73ae2a0f11e89509ac1f6b220ee8/?redirected=1521750887

https://en.wikipedia.org/wiki/VX_(nerve_agent)

https://www.freeglobe.cz/Articles/25658-otraveny-agent-v-britanii-jasna-putinova-stopa-jak-presne-funguje-tajemny-sovetsky-superjed-protiruska-hysterie-chladne-je-treba-prikrmovat.aspx

https://aeronet.cz/news/video-skripal-a-jeho-dcera-by-po-zasahu-nervovou-latkou-a-234-zemreli-na-miste-nekdo-jim-musel-okamzite-podat-protijed-stopy-vedou-k-britske-mi-6-a-londyn-nadale-kategoricky-odmita-poskytnout/

Není zde článek celý?