Americký bankéř promluvil o největší hrozbě pro světové hospodářství

Jacob Frenkel, předseda správní rady americké investiční banky JP Morgan Chase International, prohlásil, že obchodní konfrontace USA a Číny je dnes největší hrozbou pro světovou ekonomiku. Oznámil to portál CNBC.

„Není to zatím obchodní válka, řekl bych, že byly a jsou i nadále jednotlivé neshody,“ podotkl Frenkel. „Myslím si, že si všichni musíme pamatovat katastrofu z roku 1931 — ušlechtilý záměr ochránit americká pracovní místa, jehož důsledkem byla Velká hospodářská krize. Musíme tomu zabránit za každou cenu.“

Bankéř podotkl, že země světa jsou na sobě příliš závislé a vzájemně spojeny, aby si mohly dovolit podobné jednání.

„Nemůžeme si dovolit na sebe střílet. Svět, v němž platí pravidlo „oko za oko“, je svět, v němž je příliš mnoho nevidomých lidí,“ prohlásil Frenkel.

Prezident Donald Trump dříve podepsal memorandum o boji s hospodářskou agresí Číny. Tento dokument dovoluje USA zavádět jednostranná omezení dovozu z ČLR.

V Pekingu nejednou zdůraznili, že nechtějí obchodní válku, ale nebojí se jí a mají všechny možnosti ochránit národní zájmy.

Prvního dubna zavedla Čína cla na 128 druhů amerického zboží, později bylo na tento seznam přidáno dalších 106 druhů zboží.


Není zde článek celý?