Babiš nadává všem kolem sebe, Piráta Peksu chce za „urážky“ trestat

Premiér v demisi je uražen. Podle něj za to může poslanec Pirátů Mikuláš Peksa, který měl o Andreji Babišovi prohlásit, že zneužívá a rozkrádá dotace. Kvůli tomu chce předseda hnutí ANO hnát opozičního politika k disciplinárnímu řízení. Přestože sám Babiš rád označuje mnohé politiky za symbol korupce, tuneláře a zloděje, pokud se někdo zmíní o něm, žádá potrestání.

Jak uvádí server Novinky.cz, sněmovní mandátový a imunitní výbor má řešit výroky Peksy, které měly zaznít při jednání delegace zahraničního výboru ve Švédsku. Mimo poslance za Piráty byl přítomen i Robert Králíček, Babišův stranický kolega, který svého šéfa o „urážkách“ informoval.

„Vyjádření Mikuláše Peksy ve vztahu k mé osobě, že zneužívám a rozkrádám dotace, považuji s ohledem na zásadu presumpce neviny za urážku,“ vysvětlil své rozhořčení premiér v demisi.

Zapomněl však zmínit, že je to právě on, kdo často a rád uráží své kolegy v poslanecké sněmovně a třeba zrovna zástupce Pirátů, mezi něž Peksa patří, oslovuje kluci. Mimo to rád obviňuje jiné politiky z korupce, nebo zadávání „účelovek“ proti němu.

Peksa své výroky vysvětlil v prohlášení, které dal k dispozici médiím:

Jako poslanec českého parlamentu a člen Výboru pro evropské záležitosti cítím potřebu bránit nejen zneužívání českých peněz, ale rovněž i zneužívání evropských dotací. O to více, když je pro tento čin vyšetřován český premiér v demisi.

Mé vyjádření, tedy konstatování faktu a o trestním stíhání inženýra Babiše za zneužití evropských peněz, za které mě pan inženýr nyní posílá k disciplinárnímu řízení, se uskutečnilo na společném zasedání delegace sněmovního Zahraničního výboru a předsednictva švédského Výboru pro evropské záležitosti. Řeč zde byla mimo jiné i o rozpočtovém výhledu Evropské unie na následující sedmileté období a reformě evropské zemědělské politiky. Premiér, který je trestně stíhaný za dotační podvod by neměl v Bruselu dojednávat dotace ve výši stovek miliard. A co více, vlastník obrovského agropodniku by vůbec neměl dojednávat dotace v oblasti zemědělství.

Chápu, že pan premiér nechce, aby se o jeho střetu zájmů v zahraničí mluvilo. Ve fungující demokracii by ale takový premiér dávno odstoupil a morální zásady by mu vůbec nedovolily takto ponižovat politickou kulturu v zemi.

Premiér, který je stíhán za to, že si pravděpodobně financuje soukromé letovisko za zpronevěřené evropské peníze, je pro Piráty přesně tím důvodem, proč bychom s hnutím pana Babiše nemohli vstoupit do koaličních jednání.

 

Není zde článek celý?