Babiš popírá, že by někde chyběly peníze na jízdné. ÚSTRu ovšem scházet budou

O víkendu byl jednou z nejkomentovanějších věcí vládní dokument, ve kterém jsou vypsány rozpočtové kapitoly, v nichž se budou snižovat výdaje, aby vláda získala peníze na slevy na jízdném pro důchodce a studenty. Na celou věc okamžitě reagoval PR tým Andreje Babiše s tím, že jsou to lži a že peníze nikde chybět nebudou – to ale není tak úplně pravda.

Ve zveřejněné tabulce se snižovaly peníze například pro ministerstvo školství, Akademii věd nebo Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. A okamžitě se ozvaly hlasy, že Babiš si kupuje voliče na úkor investic do budoucnosti České republiky.

“Není to tak. Přesunem nečerpaných výdajů nedochází k žádnému omezení výdajů kapitol. Co jsme tedy udělali? No našli jsme peníze, které ministerstva nebyla schopna utratit. Snad se nebudete zlobit, když to zopakuju: jde o úspory peněz, které ministerstva NEBYLA SCHOPNA utratit,” dočteme se na Babišově Facebooku.

Mezi institucemi, které mají přijít o finance, je i Ústav pro studium totalitních režimů – škrty by měly představovat pět milionů korun. Podle tiskového mluvčího ÚSTR Pavla Ryjáčka se sice nejedná o likvidační částku, rozhodně ale není pravda, že peníze nebudou chybět. “Archiv bezpečnostních složek si spořil na rekonstrukce, takže tenhle dopad to na nás mít bude,” vysvětlil deníku FORUM 24, proč peníze nebyly utraceny dříve.

Je tedy jasné, že to rozhodně nejsou peníze, které Babišův kabinet někde “našel”, protože ležely ladem. Často se mohlo jednat o peníze, které měly být využity v budoucnu, což se nyní nestane, protože hnutí ANO upřednostůje jízdné zdarma.

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?