Babiš se zahnal do pasti. Kvůli podpoře vlády Okamurou hrozí rozkol v ANO

Premiér v demisi Andrej Babiš a místopředsedové Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip a Tomio Okamura | FOTO: ČTK

Andrej Babiš prokoučoval jednání se sociální demokracií a sám se zahnal do pasti. Přiznává, že s tím nepočítal. Nyní mu kromě komunistů nabízejí podporu vlády okamurovci. Kvůli nim hrozí rozkol v hnutí ANO. Nic nemá jisté a svoji pozici oslabil i u prezidenta Zemana, což může zásadně ovlivnit budoucí vývoj.

Šéf hnutí ANO nezvládl vyjednávání o vládě a počínal si přitom natolik bohorovně, že si nepřipouštěl neúspěch. Pokud v typicky naléhavé zpovědi na svém facebookovém profilu prohlašuje, že věnoval vyjednávání hodně energie a vycházel sociálním demokratům vstříc, neudělal zkrátka dost.

Viník krachu jednání

Premiér si stále nepřipouští, že hlavní problém je v jeho osobě. V jeho trestním stíhání, stylu chování k partnerům, nevypočitatelnosti a celkové nevěrohodnosti. Volby sice hnutí ANO vyhrálo, ale necelých třicet procent hlasů na sestavení vlády nestačí.

Babiš ve svém videu vykládá, že on žádnou chybu neudělal. Učinil ji minimálně v tom, že špatně odhadl měnící se situaci. Blamáž s odchodem ČSSD od jednacího stolu spadla z nebe jen zdánlivě a jde hlavně na jeho vrub, což nezvykle konstatují i ostré komentáře Mladé fronty DNES.

„Babiš jednání se sociální demokracií nezvládl. Taktika nechat vyhladovět, a pak předhodit kost, tolik úspěšná z byznysu, mu tentokrát nevyšla. Tak dlouho mluvil o sociálních demokratech jako o nuzácích, kteří by nejlépe neměli mít žádné ministerstvo, až se členové strany naštvali,“ píše autor jednoho z nich.

„Viníkem krachu jednání s ČSSD je Andrej Babiš, způsobil ho svými výroky na adresu sociálních demokratů,“ doplňuje ho druhý komentář Mladé fronty DNES. „Teď musí tancovat podle not prezidenta Miloše Zemana, pokud chce být dál premiérem. Znamenalo by to však riskantní dohodu s KSČM a SPD.“

Riskantní dohoda

Rizikové vakuum nastalé situace si ovšem uvědomují i komunisté. Už se cítili na koni a stupňovali svoje požadavky za toleranci vlády. Do této doby sebevědomě vystupující Vojtěch Filip, který dovedl stranu k historickému volebnímu debaklu, zavětřil nebezpečí a okamžitě vstoupil do děje, z něhož byl dočasně odstaven.

Vyjednávání by podle něj nezkrachovalo, kdyby je komunisté moderovali a obrušovali hrany. To je ovšem skutečně bizarní představa, že by se nereformovaní komunisté stali hlavním mediátorem vládní krize. Filip se je křečovitě snaží udržet ve hře, přičemž v sázce je dnes i obhajoba jeho předsednictví na blížícím se sjezdu. Bankrot konstituování vlády mu nijak nepomohl.

Vždy připravený Okamura

Ozval se i vždy připravený Tomio Okamura, který svůj enormní zájem podílet se na vládní moci nijak neskrývá. Tolikrát ventilovaná varianta menšinové vlády hnutí ANO tolerované KSČM a SPD, která se jinak prosazuje při hlasování ve sněmovně, však nemá na růžích ustláno, jak by se zdálo.

Naráží na odpor uvnitř ANO, které je v této otázce nejednotné, o čemž už někteří významní představitelé hnutí hovoří veřejně. Pro spolupráci s SPD je v poslaneckém klubu spíše šedá zóna neznámých „dělníků Agrofertu“, kteří skousnou vše.

První vlaštovkou je ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který oznámil rezignaci a odchod z politiky. I když důvodů jeho rozhodnutí je víc, jedním z nich je protitlak Okamurovců a KSČM vůči jeho setrvání v jimi tolerované vládě, což sám nepovažoval za přijatelné.

Podobně se vyjádřili i ministři Martin Stropnický, Dan Ťok a Karla Šlechtová. I premiér Babiš si uvědomuje, že by tolerance jeho vlády komunisty a „fašisty“ usilujícími o vystoupení z EU a NATO, nepomohla jeho nepříliš čistému obrazu nejen doma, ale i v zahraničí.

Rozdělený klub ANO

Poslanec hnutí ANO Rostislav Vyzula opakovaně tvrdí, že Tomia Okamuru považuje za nebezpečného psychopata. Místopředseda klubu ANO Tomáš Pustějovský považuje menšinovou vládu s pomocí KSČM a SPD za „nejméně preferovanou“. Na druhé straně poslanci Janu Volnému by tato sestava nevadila, stejně jako obhájci „mlátičky“ Zdeňka Ondráčka ve sněmovně Josefu Hájkovi. Volný potvrzuje, že klub je v této věci názorově rozdělený.

Proti spolupráci s těmito subjekty se však vyslovují i významní komunální politici, kteří se cítí ohroženi před podzimními volbami. Svoje vážné výhrady už vyslovili primátor Ostravy Tomáš Macura a brněnský primátor Petr Vokřál. Stále častěji se zevnitř ANO ozývají hlasy, že nejlepší variantou současné zablokované situace jsou předčasné volby.

Trhliny paktu Zeman – Babiš

Jenže předčasné volby nikdo jiný nechce a mezitím se změnila situace. Pragmatické spojenectví Andreje Babiše a Miloše Zemana utrpělo v posledních týdnech citelné šrámy. Způsobila je aféra s vydáním ruského hackera Nikulina Spojeným státům a nikoli Rusku, jak opakovaným lobbingem požadovala Putinova enkláva na Pražském hradě. Vzájemným vztahům neprospělo ani vyhoštění tří ruských diplomatů v rámci hromadné akce evropských zemí a USA v reakci na chemický útok novičokem proti civilistům v Británii.

Tyto kroky premiér v demisi jistě učinil i ve snaze vylepšit si zahraniční image, ačkoli donedávna zpochybňoval protiruské sankce a o jeho prozápadním směřování pochyboval europoslanec Pavel Telička natolik, že opustil řady ANO. Babiš však podcenil reakci Hradu a nebral na vědomí rub této mince, jímž je vzájemné ochlazení vztahů, které dnes zhoršuje jeho vyjednávací pozici.

Leccos naznačil klíčový Zemanův spojenec v sociální demokracii Jiří Zimola v Otázkách Václava Moravce, když prozradil detaily ze schůzky na Hradě, kterou s Janem Hamáčkem absolvovali krátce před prezidentovým odletem na Slovensko.

„Pan prezident je duší stále sociální demokrat a povytáhl obočí nad nabídkou hnutí ANO. Premiér by především musel opustit svou uraženeckou rétoriku a rétoriku, ve které ze svých partnerů nedělá koaliční partnery, ale jen koaliční přívažky,“ uvedl k otázce, zda je možný návrat k jednacímu stolu. Jeho slova jen potvrzují kuloárové zprávy o zhoršení vztahů mezi Hradem a premiérem, jehož důsledkem je i neústupnost sociální demokracie a rychlý krach jednání.

Dostane Babiš ještě šanci?

Prezident Zeman dal Babišovi nestandardně dvakrát bianko šek na sestavení vlády. Nepřipouštěl jiného premiéra a zpochybňoval jeho trestní stíhání. Prohlašoval, že vláda bez důvěry je plnohodnotná a může fungovat libovolně dlouhou dobu nehledě na Ústavu. Neúspěch jednání o jím preferované vládě s ČSSD je tak i jeho neúspěchem. Babiš nemá v rukou vůbec nic a výmluvy se nepočítají. Dnes proto není jisté, zda Zeman svoje sliby splní.

V byznysu platí, že neúspěšný manažer musí být vyměněn. Majitel Agrofertu by v tomto směru mohl vést vzdělávací kurzy. Proto momentálně situace vypadá tak, že prezident Zeman dá premiéru Babišovi, který je zatím jen pověřený jednáním o vládě, ještě jednu šanci zajistit si podporu. Už jen v omezeném čase za cenu velkých ústupků. To však nebude vzhledem k výše uvedenému stavu vůbec jednoduché a šéf hnutí ANO už prokázal, že příliš dobrým stratégem není.

V takovém případě nemusí být Andrej Babiš podruhé jmenován předsedou vlády a v úvahu přicházejí jiné varianty vývoje, které už nemusí mít úplně pod kontrolou.

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?