Babiš tvrdí, že karty má v rukou Zeman. Namíchal mu je ovšem pečlivě on

Vláda s důvěrou v nedohlednu, hledá se viník. To je realita posledních měsíců, kterou umně ohýbá podle svých zájmů Andrej Babiš za zdatné pomoci prezidenta republiky. Právě Zeman je podle premiéra v demisi tím určujícím mužem, který v ruce drží pomyslné karty, které rozdává hráčům o moc. Majitel hnutí ANO ovšem zapomíná dodat, že tyto karty hlavě státu sám pečlivě připravil, aby nemohl být ničím zaskočen.

Poslední události kolem sestavování vlády jen opět dokázaly, že Babiš žádnou koalici nechce, nikdy ji nechtěl a ani do budoucna s ní nepočítá. Je pro něj otravná a nepotřebná, protože jen omezuje moc, kterou chce současný a zřejmě i budoucí premiér opanovat absolutně.

To měli dávno pochopit i sociální demokraté, kteří při vyjednáváních plnili pouze roli sparingpartnerů, kteří měli demonstrovat, že Babiš plní jedinou podmínku, kterou mu prezident dal – vyjednávat. Ani rady ze všech stran ovšem novému vedení nestarší české politické strany nepomohly, jelikož pro Jana Hamáčka a Jiřího Zimolu byla důležitější kombinace spasitelské role a nabízeného mocenského bonusu, představovaného vládním angažmá.

Přitom od začátku bylo jasné, že se Babiš pouze baví nad neschopností svých mocenských protivníků-partnerů, kteří se uvnitř strany dohadují o tom, zda podpořit jeho politiku, nechat si vykrást program a dovolit mu definitivně zašlapat skomírající stranu do země. Kdo tohle neviděl, ani si nezasloužil nic lepšího, než „vyjednávací“ facku od šéfa firmy ANO.

Na scéně se ovšem najednou objevuje Miloš Zeman. Ne však sám od sebe, nýbrž díky Babišovi, který ho do hry vtahuje svým výrokem o prezidentově důležitosti v současné situaci. „On je ten, který řekne, koho pověří. Počkejte do úterý večer a uvidíme,“ řekl předseda vlády v demisi novinářům.

Zapomněl už ovšem dodat, že Zemanovo rozhodnutí bude přesně takové, jaké si přeje on. I přes všechny možné drobné rozepře ohledně rozdílného vztahu k „ruským záležitostem“, jako jsou kauzy novičok a Nikulin, totiž zatím spojenectví podnikatel-politik funguje skvěle a cesta k vytyčenému cíli stále není zahrazena nepřekonatelnou bariérou.

Proto se do karet, které má Zeman v rukou a z níž je jednou určitě i ta s obrázkem urny a nápisem „předčasné volby“, bude Andrej Babiš často dívat a není vyloučeno, že některou z nich vymění, nebo doporučí Zemanovi, aby ji ve svém zájmu nepoužíval.

Fraška o sestavování vlády, při kterém se Babiš naoko snaží vyjít vstříc možným koaličním partnerům, kteří mu ovšem házejí klacky pod nohy, pokračuje a jak se zdá, jen tak neskončí. Není totiž důvod, jelikož všechny protagonisty nesmírně baví.

Zemana už z podstaty těší kohokoliv štvát a Babiš má zase dostatek času na čistky nepohodlných a nespolupracujících úředníků. Vše směřuje k předčasným volbám a tvrzení premiéra v demisi, že nejde o aktuální téma, to jen potvrzují.

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?