Brexit: Německo doufá, že aféra s otravou Skripala přesvědčí Británii, aby zůstala v EU

Pravá ruka Angely Merkelové Wolfgang Schäuble uvedl, že doufá, že otrava ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala přesvědčí Spojené království, aby zrušilo Brexit a zůstalo v EU.  

Prezident Bundestagu, který byl obviněn z uložení represivních postihů vůči slabším členským státům EU a z ignorování voleb během jeho dlouholetého funkčního období jako německý ministr financí, učinil tyto připomínky v rozhovoru pro mediální skupinu Funke.

Schauble, jeden z neúspěšnějších politiků nejen v Německu, ale již několik let v celé eurozóně, rozšířil své předchozí komentáře, ve kterých tvrdil, že „v rámci kampaně o Brexitu byli Angličané oklamáni a podvedeni a až se jim to povedlo, ti, kteří to udělali, utekli, protože řekli, že za to nemohou nést odpovědnost.“

Schauble naznačil, že otrava Sergeje Skripala, údajného dvojitého agenta pro MI6, který byl propuštěn výměnou za ruskou špiónku Annu Chapman v roce 2010, by mohla nějak přesvědčit Británii zůstat v Evropské unii navzdory hlasování o Brexitu s tím, že incident potvrdil, že „Evropa funguje“.

„Doufám, že Britové zůstanou v EU,“ řekl novinářům a prohlásil, že tato otrava dokázala, „jak dobré je, nebýt ve světě sám“.

Diplomaté vyhnaní z Ruska:

Není zcela jasné, jakým způsobem podle Schäubla otrava špióna dokazuje, že „Evropa funguje“ v kontextu s Brexitem.

Ne každý členský stát EU následoval Británii při vyhošťování ruských diplomatů v reakci na otravu Skripala, zatímco mnoho zemí mimo Evropskou unii, včetně Spojených států, Austrálie a Ukrajiny tak učinily.

Spojené státy vyhostily mnohem více ruských diplomatů (60) než Německo (4) – ve skutečnosti to bylo více než všechny členské státy EU dohromady.

Lucembursko, které je de facto jedním z hlavních měst EU, spolu s Bruselem a Štrasburkem patří mezi země, které nevyhostily žádné Rusy. Předseda Evropské komise a lucemburský rodák Jean-Claude Juncker dokonce napsal ruskému vůdci Vladimíru Putinovi gratulaci k jeho nedávnému zvolení a nazval ho „Excelence, pane prezidente“ a popřál mu „velký úspěch při plnění vašich velkých povinností“.

(Breitbart/ svobodnenoviny.eu Wolfgang Schäuble Foto: AFP)

Není zde článek celý?