Bývalý prezident Jimmy Carter o zahraniční politice USA: „Hraničí to s válečnými zločiny“

Bývalý americký prezident Jimmy Carter uvedl, že americké vojenské údery v Sýrii, Afghánistánu, Iráku a Jemenu často vedou k vysokým civilním ztrátám a dal Donaldu Trumpovi radu ohledně nadcházejících rozhovorů se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

V rozhovoru s listem New York Times, Carter, který dříve řekl, že americké dronové útoky v Sýrii, Afghánistánu, Iráku a Jemenu často vedou k vysokým civilním ztrátám, byl tázán, zda si myslí, že to „odporuje našemu tvrzení, že jde o mírumilovný národ oddaný lidským právům.“

„Myslím, že někdy hraničíme s pácháním válečných zločinů. Nemyslím si, že bychom dodržovali spravedlivý přístup k válce, kde bychom měli provést ozbrojený konflikt jako poslední možnost a omezit naše škody na ostatní lidi na minimum,“ poznamenal bývalý prezident.

„Myslím, že naše země je známá po celém světě jako možná nejvíce válečná velká země. Čína nebyla s nikým ve válce od roku 1979,“ dodal.

Na otázku, kdo je pro USA největší hrozbou: Sovětský svaz v době studené války, nebo Rusko nyní, 39. prezident Spojených států uvedl, že Sovětský svaz byl tehdy větší hrozbou.

„Jak Brežněv tak i já, když jsme byli v úřadu, jsme čelili bezprostřední perspektivě konfrontace, která by se vyvinula k jaderné výměně,“ řekl Carter.

Rada pro Trumpa před setkání s Kimem           

Jimmy Carter, který se dříve sešel s korejskými vůdci, byl také požádán o radu, jakou by mohl dát Donaldu Trumpovi před plánovaným setkáním s Kim Čong-unem.

„Sdílel jsem mou radu s poradcem Trumpa pro národní bezpečnost. Severokorejci chtějí závaznou dohodu, že Spojené státy na ně nebudou útočit, pokud budou žít v míru se svými sousedy a s ostatními zeměmi. Pokud to mohou dostat a pojistku s důkazy, pak si myslím, že by se mohli velmi dobře vzdát svého jaderného programu,“ řekl Carter.

Carter však odmítl předpovědět výsledek summitu mezi USA a Severní Koreou.

„Jsou oba zřejmě docela unáhlení lidé, kteří mluví nespoutaně bez pečlivého zvážení nebo odpovídající rady od svých vlastních odpovědných pracovníků,“ poznamenal Jimmy Carter.

James Earl Carter sloužil jako 39. prezident Spojených států od roku 1977 do roku 1981.

Ve svých post-prezidentských letech zůstal aktivní ve veřejném životě a v roce 2002 získal Nobelovu cenu za mír.

(SPU/ svobodnenoviny.eu Bývalý americký prezident Jimmy Carter Foto: JACK GRUBER/USA TODAY) 

Není zde článek celý?