Čína může uspět tam, kde to Kaddáfí nedokázal – zničit americký dolar v obchodu s ropou

Muammar Kaddáfí se chtěl postavit dominanci dolaru na Středním východě tím, že zavedl zlatý dinár, ale selhal. Čína má šanci dokončit to, co začal, domnívá se expert.

„Myšlenky týkající se obchodu s ropou v jiných měnách než v dolaru vznikaly už několikrát. Některé z nich byly přísně potlačeny Spojenými státy, například Muammar Kaddáfí, který navrhoval zavedení měnového zlata a obchodovaní s ropou na Blízkém východě v této měně,“ řekl Alexandr Jegorov, devizový stratég společnosti TeleTrade pro RT.

Tentokrát však může být pokus o zrušení dominance dolaru úspěšný. Čína zahájila ropné futures podpořené jüanem a Peking má podle expertů to, co chybělo Kaddáfímu.

Podle experta čínská role v globální ekonomice stále roste a navíc je Čína chráněna jaderným štítem, a proto si může dovolit pokoušet rozbít monopol v obchodu s ropou. Čínská ekonomika je navíc největším světovým spotřebitelem ropy a všichni světoví výrobci surovin budou muset počítat se strategií čínských orgánů, domnívá se Egorov.

Podle analytika je načasování spuštění petro-jüanu perfektní. Hlavní výrobci ropy Rusko, Írán a Venezuela jsou pod nátlakem amerických sankcí a je pro ně dobrou příležitostí, aby vyhnali dolar z obchodování s ropou a nahradili ho jüanem.


Není zde článek celý?