Čína vytkla USA zasahování do vnitřních záležitostí jiných států

Čína vyslovila nespokojenost kvůli rezoluci Senátu USA o reinkarnaci Dalajlámy a prohlásila, že je to zásah do vnitřních záležitostí země, informuje agentura Nová Čína.

Senát USA ve čtvrtek schválil rezoluci, ve které se praví, že rozhodovat o tom, kdo bude Dalajlámou XV., mohou pouze úřední osoby z okolí Dalajlámy XIV. a že jakýkoli zásah do tohoto procesu ze strany čínské vlády nebude platný.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing prohlásila, že tato rezoluce svědčí o tom, že někteří lidé v USA byli vždy podivuhodně nevzdělaní a domýšliví.

„Všichni vědí, že převtělení živého Budhy je v tibetském buddhismu unikátní dědičný systém, který existuje stovky let a má souhrn náboženských obřadů a historicky vzniklých pravidel,“ řekla Chua Čchun-jing a zdůraznila, že se reinkarnace živého Budhy má konat v souladu s těmito rituály, tradicemi a zákony Číny a že do tohoto procesu nesmějí zasahovat cizinci.

„Američtí kongresmani a úředníci se mají soustředit na sloužení vlastnímu lidu, avšak bohužel vždy výběrově ignorují problémy, jež mají doma, a projevují přitom neobyčejný zájem o vnitřní záležitosti jiných států,“ řekla diplomatka.


Není zde článek celý?