ČSSD a ANO se nedohodly. Babiš se odmítl vzdát ministerstva vnitra

Předseda ČSSD Jan Hamáček na tiskové konferenci oznámil, že hnutí ANO odmítlo všechny podmínky strany a on sám navrhne ukončení jednání.

Hamáček zároveň sdělil, že nemá smysl, aby bylo hlasování členů ČSSD. “Hnutí ANO dnes shodilo ze stolu vše, na čem jsme pracovali. Před týdnem si vzalo čas na to, aby přišlo s návrhem řešení svého problému účasti trestně stíhané osoby ve vládě. Takový návrh ale dnes nepředložilo. Zítra proto doporučím předsednictvu ČSSD ukončit jednání o vládě,” říká Hamáček.

”Naše hnutí je velice flexibilní,” sdělil po jednání předseda ANO Andrej Babiš s tím, že sociálním demokratům nabídli ministerstvo spravedlnosti. „Rétorika o vnitru, o trestním stíhání je nepřijatelná. Co tím chce vlastně někdo říct? Že policie je závislá, je manipulovatelná nebo co si máme pod tím představit? Proč stále tady někdo mluví o trestním stíhání a spojuje to s vnitrem?“ ptal se.

Babiš také odmítl dát sociálním demokratům záruku, že by v případě i nepravomocného odsouzení v kauze Čapí hnízdo odstoupil z funkce premiéra.

O návrhu na ukončení koaličních jednání s ANO bude předsednictvo ČSSD jednat v pátek.

Podle Babiše jednání o vládě ztroskotalo na požadavku ČSSD získat ministerstvo vnitra. ANO podle premiéra nabídlo pět ministerstev včetně spravedlnosti.

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?