Další hoax o Sorosovi: Prý sloužil u SS. Válka přitom začala, když mu bylo devět

Americký miliardář, finančník a investor maďarského původu George Soros | FOTO: washingtontimes.com

George Soros, to je po Miroslavu Kalouskovi to největší zlo a ten, kdo může úplně za všechno. Pro různé konspirátory a šiřitele lží na internetu je tak častým terčem – bez ohledu na jakákoli fakta. Tentokrát je tu výmysl o tom, že Soros byl u jednotek SS.

Na první pohled se zdá, že jde o teorii spíše úsměvnou. Přesto se fotografie, články a příspěvky na sociálních sítích s tímto naprostým nesmyslem objevují už od roku 2016.

To, že Sorosovi bylo v době, kdy vypukla válka, devět let (narodil se v roce 1930) a 14 let, když se nacistické Německo bezpodmínečně vzdalo, evidentně šiřitelům těchto nesmyslů vůbec nevadí. Nejabsurdnější tvrzení se poprvé objevilo v listopadu 2016 a v smyšleném příběhu se psalo, že Soros sloužil jako důstojník polovojenské Schutzstaffel (SS) v Německu. Podmínkou pro službu v SS byl věk 17 let a příslušnost k árijské rase.

Asi nikoho nepřekvapí, že fotografie je snadno dohledatelná pomocí zpětného vyhledávání obrázků a ověření tak zabere jen několik vteřin. Mladý muž v uniformě Waffen-SS je Oskar Groening, nacista, který sloužil v koncentračním táboře Osvětim, a to od roku 1942 až do konce války. Až v červenci 2015, ve věku 94 let, byl odsouzen ke čtyřem letům vězení. Podle soudu svým jednáním napomáhal hladkému fungování německé smrtelné mašinerie, a nese tak spoluvinu za smrt nejméně 300 tisíc Židů.

Soros byl naopak za války nucen spolu se svou celou rodinou skrývat svou identitu, aby nebyl násilně odvlečen do některého z ghett, internován v některém z koncentračních táborů, případně nebyl uvězněn nebo zabit během desetiměsíční nacistické okupace Maďarska počátkem roku 1944.

Vyšlo na webu Manipulátoři.cz

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?