Do obchodní války USA a Číny zapojili vojenské loďstvo

Hrozba zavedení sankcí ze strany Washingtonu přinutila Peking k demonstraci síly vojenského loďstva v Jihočínském moři. O tom se píše v článku vojenského analytika Minnie Chana, který byl publikován v South China Morning Post.

5. dubna Čína zahájila obrovské námořní cvičení, které je odpovědí na připravující se v regionu cvičení třech letadlových skupin flotily USA. ČLR využije více než 40 lodí ze Severního, Východního a Jižního loďstva. Podle návrhu velení musí předvést vojenskou sílu Číny.

Zdůrazňuje se, že demonstrace vojenské síly musí ukázat rozhodnost v hájení svých ekonomických zájmů. „Čína chce ukázat světu, že je připravena hájit výsledky ekonomických reforem posledních 40 let. Stejně jako v USA, i v Číně je vojenská moc jedním z politických nástrojů vlády pro obranu národních zájmů státu,“ okomentoval situaci vojenský analytik Zhou Chenming.

V článku se zdůrazňuje, že vojensko-námořní cvičení Číny a USA navenek připomínají hrozby zahájení obchodních cel. Washington se snaží ukázat svou sílu, Čína v odpovědi prohlašuje, že je připravena hájit své zájmy.

3. dubna Washington zveřejnil seznam 1 300 čínských výrobků, které mají podléhat dodatečným clům ve výši 25 procent. Celková suma cel je 50 miliard dolarů. Opatření se konkrétně dotknou sfér, jako jsou informační a komunikační technologie, robotika, strojírenství a loďařství, vývoj a výroba železničního vybavení, farmaceutiky.

5. dubna prezident USA Donald Trump oznámil, že je připraven zvýšit cla až na 100 miliard dolarů.

Jako odpověď Peking slíbil použití stejných opatření vůči americkému zboží.


Není zde článek celý?