EU považuje Damašek za zodpovědný za chemický útok v Dúmě

EU vyzvala mezinárodní společenství, aby okamžitě odpovědělo na nový případ použití chemických zbraní na předměstí Damašku – v Dúmě, uvedla v neděli Evropská zahraniční služba.

Předtím americký prezident Donald Trump obvinil Rusko a Írán, že podporují Damašek, který se údajně dopustil chemického útoku v syrské Dúmě.

„Zprávy z Dúmy, která byly obléhána a bombardována režimem a jeho spojenci, ukazují, že včera v noci bylo zabito velké množství civilistů, včetně rodin, které zemřely v ukrytech, ve kterých se skrývaly. Důkazy poukazují na další chemický útok režimu,“ uvádí se ve zprávě.

„Evropská unie rozhodně odsuzuje používání chemických zbraní a vyzývá k okamžité reakci mezinárodního společenství,“ píše se v prohlášení.
EU vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby okamžitě obnovila mandát společného mechanismu k vyšetřování chemických látek v Sýrii, aby identifikovali jejich pachatele.

„Vyzýváme přívržence režimu, Ruska a Íránu, aby využili svého vlivu, aby zabránili dalším útokům a zajistili zastavení nepřátelských akcí a odhalení násilí v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 2401. Ochrana civilistů musí zůstat absolutní prioritou,“ uvedli v Evropské unii.


Není zde článek celý?