Expert: Chemický útok v Dúmě byl „naprostý podvod“

Poté, co se objevily nekompetentní informace z Dúmy, že syrská vláda použila chemické zbraně proti vlastnímu lidu, západní média opět uváděla, že Bašár Asad je vinen z válečných zločinů. Všechny alternativní pohledy byly prostě odmítnuty jako „propaganda“. Agentura Sputnik o tom hovořila s odborníkem na mezinárodní vztahy Xavierem Moreau.

Sputnik: Od údajného chemického útoku v Dúmě počátkem měsíce jsme slyšeli konfliktní zprávy, které pocházely z města, které je nyní pod vládní kontrolou. Někteří říkali, že syrské vládní síly shodily chemické zbraně na civilisty, ale jiné zprávy – potvrzené lékaři z terénu v nemocnici, kde se oběti údajně léčily – říkají, že zde nebyly žádné chemické zbraně a že byl útok zinscenovaný – jaký je váš názor na tyto rozporuplné tvrzení a co je podle vás blíže k pravdě?

Xavier Moreau: Podle mého názoru byl chemický útok naprostý podvod Bílých přileb. Problém je v tom, že Bílé přilby jsou anglickou strukturou, která byla vybudována bývalou Mi6. Takže dokonale víme, že je to úplný podvod, ale problém je v tom, že se teď zdá, že tato fáze skončila, například byste se měli podívat na Emmanuela Macrona ve Francii, už o tom nechce vůbec hovořit. Všechna média ve Francii tuto záležitost uzavřela. Vypadá to, že o ní již není možné hovořit.

Sputnik: Zatímco máme tato protichůdná tvrzení, zdá se, že většina zpravodajských serverů již rozhodla – ještě předtím, než byli vyšetřovatelé OPCW schopni vyšetřit svou misi – že existuje pouze jedna verze, a to, že syrská vláda nasadila chemické zbraně proti svému vlastnímu lidu – co si myslíte, že vysvětluje tuto neochotu ze strany mainstreamových médií brát vážně i další tvrzení o situaci v Sýrii?

Xavier Moreau: Podle mého názoru Paříž, Londýn a Washington dokonale pochopili, že v Sýrii prohráli. Že syrská armáda s ruskými a íránskými spojenci vyhráli tuto válku. Takže se chtějí vrátit k dohodě, k jednání, tak zkusili něco ne příliš originálního. Protože se ve skutečnosti snažili vysvětlit již před rokem a v roce 2013, že Asad chce používat chemické zbraně. Ve skutečnosti je tento příběh naprosto kontraproduktivní, protože každý, kdo rozumí tomu, co se děje v Sýrii, ví, že Asad nemá zájem používat chemické zbraně. Ale podle mého názoru, když se Francie, Anglie a Washington snažili tvrdit, že syrská armáda a Asad chtějí použít takové zbraně – je to důkaz, že válku prohráli a oni to vědí. Prostě se chtějí vrátit k jednacímu stolu. Ve skutečnosti, Paříž už v tomto konfliktu nereprezentuje nikoho. Lidé, které mají reprezentovat, jsou v Turecku v hotelu v Ankaře nebo v Istanbulu. A na území Sýrie nereprezentují nic ani na vojenské frontě, ani na politické frontě. Takže v tomto okamžiku se Paříž, Londýn a Washington snaží využít jakéhokoli vlivu, aby se pokusili vrátit k vyjednávacímu stolu.

Sputnik: A konečně, pokud se OPCW vrátí s výsledky, které budou v rozporu s oficiální verzí, očekáváte, že velké zpravodajské servery změní svůj tón nebo budou pokračovat tak, jak dosud?

Xavier Moreau: Myslím, že budou i nadále šířit tuto lež. Dokonce o tom nebudou ani mluvit, a pokud pozorujete, co se nyní děje ve Francii, je to přesně ten případ. Řekl jsem vám, že fáze tohoto chemického útoku, bombardování a ostřelování Sýrie, je u konce. A ani Macron, ani Theresa Mayová, ani Donald Trump o tom už nebudou chtít mluvit, protože jsou tyto falešné zprávy úplně kompromitovány a nemají žádný zájem o tom mluvit. Takže ne, vrátíme se k případu Skripalů a rozhodneme se o případu Skripalů. A pak budou pokračovat ve lži, nebo už o tom nebudou chtít mluvit. To je to, co se děje ve Francii, nechtějí o tom už mluvit.

(SPU/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AFP)

Není zde článek celý?