Expert sdělil, jak Rusko používá americké rakety nalezené v Sýrii

Ruští odborníci se dokážou díky dvěma raketám s plochou dráhou letu, které při útoku na Sýrii použily USA, seznámit se s nejnovějšími západními vzorky a zdokonalit vlastní systém protiraketové obrany a radioelektronického boje, řekl Sputniku člen expertní rady kolegia Vojensko-průmyslové komise RF Viktor Murachovskij.

Média dříve s odkazem na zdroj ze syrského ministerstva obrany informovala, že dvě nevybuchlé americké okřídlené rakety, jež byly odpáleny na Sýrii při útoku 14. dubna, byly nalezeny syrskými vojáky a předány ruským. Doprava amerických raket ze Sýrie do Ruska se konala 18. dubna.

„Tyto nálezy mohou být pro naši zemi velmi užitečné. Ruští odborníci nekopírují západní zbraně, poněvadž máme vlastní elaboráty, ale bude pro ně zajímavé seznámit se s posledními západními modely v této oblasti. Některé rakety použité při útoku v Sýrii nebyly nové, ale některé byly nasazeny poprvé,“ řekl Murachovskij.

Vysvětlil, že rakety, které použila Francie a Velká Británie, jsou dost nové. Americká Tomahawk Block IV, která byla použita při útoku, je podle jeho mínění také zajímavá.

„Bylo by rovněž zajímavé se podívat na americkou raketu, která byla poprvé nasazena USA ve válečných akcích — JASSM-ER.

Prozkoumání těchto raket může pomoci Rusku ve zdokonalení vlastních systémů protivzdušné obrany a radioelektronického boje. Budeme moci podrobně prozkoumat nejnovější západní vzorek, pro konstruktéry bude zajímavé se na tyto rakety podívat,“ řekl na závěr expert.


Není zde článek celý?