Hnutí ANO v kontinuální kampani. Proč Andrej Babiš potřebuje svoje lidi na Úřadu vlády?

Vypadá to jako roztomilá drobnost. Politický marketér šéfa hnutí ANO Marek Prchal užívá kancelář na Úřadu vlády, aniž by byl vládním zaměstnancem. Podobně jako mluvčí hnutí Lucie Kubovičová. Byla by to roztomilá drobnost, kdyby neukazovala systémové nepochopení fungování státu ze strany Andreje Babiše. V jeho pojetí stát slouží jako základna pro jeho hnutí ANO, a ne naopak.

Na úvod krátká citace z kompetenčního zákona. Úřad vlády ČR je ústředním orgánem státní správy. Úřad vlády ČR podle zákona plní úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády ČR a jejích orgánů.

Zatím stále ještě platí, že vše, co se výkonu veřejné moci v Česku týká, se řídí zákony. Tedy nikoli vnitřní směrnicí hnutí ANO, organizačním řádem Agrofertu nebo přáním Andreje Babiše mít své blízké po ruce, když je potřebuje. Nebo když se zrovna nachází v předvolební kampani.

Nechceme sedět na zemi

Nemusíme být hned tak zlí, abychom si jako pamětníci připomínali, že posledním, kdo měl coby ne-zaměstnanec podobný přístup na Úřad vlády, byl jiný Marek. Jmenoval se Dalík a kolem jeho návštěv na ÚV bylo v roce 2006 docela živo.

Začněme tedy u mluvčí Kubovičové. Ta říká: „Je to proto, abychom neseděli na chodbě na zemi, když je potřeba připravit nějakou tiskovou zprávu.”

Úřad vlády samozřejmě má odbor komunikace, který vede bývalá redaktorka České televize Barbora Peterová. Abychom se vrátili zpátky na půdorys zákona, výroba tiskových zpráv patří k „odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády ČR a jejích orgánů“. To bezpochyby. Tak nějak bychom očekávali, že je připravuje Peterová a její tým placený z veřejných peněz.

Pokud tiskové zprávy vlády připravuje Lucie Kubovičová, je něco špatně. Pokud Lucie Kubovičová na vládě připravuje tiskové zprávy, které nejsou pro vládu, je něco špatně rovněž, jen trochu jinak.

Podobné je to s Markem Prchalem. „Zaměstnanec státu nejsem a nebudu, dali mi cedulku na půjčenou místnost, kde si můžu občas v klidu připravit podklady.“

Jaké podklady? Pro sebe jako Marka Prchala? Pro Andreje Babiše coby předsedu hnutí ANO? Pro premiéra? A zase: Třetí varianta je špatně, proč mají podklady pro předsedu vlády připravovat externisté, když na to má aparát? První dvě pak znamenají, že nemá na Úřadu vlády Prchal co dělat.

Premiér na vedlejšák

Vysvětlení samozřejmě existuje. Babiš svou práci pro stát – aktuálně v roli premiéra v demisi – bere jako vedlejší úvazek. Klíčová je jeho pozice šéfa hnutí ANO, ve které pro něho pracují lidé, kterým věří.

A jako šéf hnutí ANO se ve funkci chová, podřizuje jí všechno. Vláda pod jeho vedením objíždí kraje na výjezdních zasedáních, která daleko nejvíc připomínají ostrou fázi předvolební kampaně. Tu slíbí peníze, tam podepíše petici, rozdíl proti loňskému roku je jen v tom, že teď má hnutí kampaň z eráru. Přirovnání ke kampani je aktuálnější než kdy jindy vývojem jednání o sestavení druhé vlády: jeho krach o kus přiblížil podzimní předčasné volby.

Cedulka na dveřích kanceláře Lucie Kubovičové a Marka Prchala na Úřadu vlády neříká nic míň než toto: Hnutí ANO si ve svůj politický prospěch privatizovalo část výkonu veřejné moci. Politický marketing Babišova hnutí prorostl do státní správy. Po médiích a spolupracovnících z bezpečnostních složek zaseklo Babišovo hnutí drápek i na Úřadu vlády.

Tak se dělá kontinuální kampaň.

Text publikujeme s laskavým svolením hlidacipes.org

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?