Hubble vyfotografoval jeden z největších objektů ve vesmíru

Hubbleova vesmírná observatoř získala podrobné fotografie seskupení galaxií PLCK G308.3-20.2 v souhvězdí Rajky, jednoho z největších objektů v dohledném vesmíru, informuje portál vesmírného dalekohledu.

Většina galaxií ve vesmíru kolem nás, včetně samotné Mléčné dráhy, je součástí větších shluků hmoty, seskupení a superseskupení galaxií. Četné z nich, jak svědčí pozorování posledních let, se táhnou na miliony a desítky milionů světelných let a mají hmotnost desítek a stovek bilionů hmotnosti Slunce, větší část které tvoří temná hmota.

Vědci aktivně studují podobná seskupení galaxií. Jejich průzkum nám pomůže, jak dnes doufají kosmologové, pochopit, jakou úlohu hraje v jejich vzniku temná hmota a temná energie, a jak souvisí jejich struktury a rozdělení ve vesmíru s tím, jak byla rozdělena hmota v první okamžiky po Velkém třesku.

Sledování pohybu PLCK G308.3-20.2 a dalších největších seskupení galaxií již podle vědeckého týmu Hubble pomohlo astronomům najít dvě největší struktury ve vesmíru, které ovlivňují pohyb Mléčné dráhy a všech ostatních okolních galaxií.

Hubble dnes provádí svérázné sčítání největších seskupení galaxií, jejichž detailní fotografie dělá v rámci projektu RELICS. Tyto údaje pomohou, jak doufají vědci, získat první přesné odhady hmotnosti temné hmoty a pochopit, jak skončila „temná století“ na úsvitu vesmíru, když byl neprůhledný pro viditelné světlo a další formy elektromagnetických vln.


Není zde článek celý?