Izrael rozhodl poslat tisíce Afričanů do Evropy

Izrael se vzdává plánu deportovat do Afriky 16 tisíc migrantů. Místo toho pojedou do západních zemí. Takové rozhodnutí bylo učiněno po jednání izraelského státu s Úřadem Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), sděluje agentura Reuters.

Jak oznamuje zpráva, Izrael a UNHCR se dohodli na tom, že pošlou na západ 16 250 migrantů. Státy, které je přijmou, nejsou jmenovány. Ještě několik tisíc Afričanů mohou zůstat v Izraeli na dobu kolem 5 let.

Následně izraelský premiér Benjamin Netanjahu jmenoval tři země, kam je plánováno vyhostit uprchlíky. Podle jeho slov, UNHCR souhlasil „organizovat a financovat“ deportaci migrantů do takových vyspělých státu jakožto Kanada, Německo nebo Itálie.

Současně se rozhoduje o osudu 37 tisíc uprchlíků. Vláda se na jednu stranu nachází pod tlakem nacionalistů, kteří vyžadují deportaci, na druhou — slyší výzvy o přijetí migrantů. V únoru vláda oznámila 20 tisícím Afričanů, že mají dva měsíce na to, aby opustili zemi. V opačném případě se dostanou do vezení.

Migrantům, jejichž většina přijela ze Súdánu a Eritrei, nabídli 3,5 tisíc dolarů a letenky do bezpečné země v Africe. Oficiálně o zemi nehovořili, ale média uváděla Rwandu. Ovšem ochránci lidských práv vystoupili proti takovému rozhodnutí. Ve výsledku nejvyšší soud Izraele vydal dočasné nařízení, které zamrazovalo deportaci.


Není zde článek celý?