Jak si Piráti představují liberální svět: S KSČM a ANO zabránili zrušení sankcí za urážku úředníka

Stále více se ukazuje, že Piráti mohou v budoucnu hrát roli těch, kdo paradoxně podpoří některé zákony, které posilují autoritativní prvky státu. Nejprve to byli právě oni, kdo tlačili na prosazení prolomení advokátního tajemství, nyní spolu s ANO a komunisty – u kterých to samozřejmě nikoho nepřekvapuje – zamítli návrh na zrušení sankcí za „urážku úředníka“, jak se celé věc zkráceně říká.

To, že definovaný přestupek hájí komunisté, je logické z jejich podstaty – komunisté si přejí silný stát, který bude pokutovat ty, kdo se vyjádří jakkoli negativně o jeho představitelích.

To, že zákon odmítlo změnit hnutí ANO, je logické stejně tak. Stát je Agrofert a zástupce Agrofertu je nevhodné kritizovat, natož urážet. Dobře to vidíme na příkladu Finanční správy, která pracuje pro Andreje Babiše a je schopna dokonce likvidovat firmy, na které majitel hnutí ANO ukáže prstem.

Ale to, že pro podobnou věc hlasují Piráti, je více než překvapivé. Člověk by právě od nich čekal, že budou liberální, že uznají, že je to právě představitel státu, kdo se má nad mnoho věcí povznést, a hlavně že je to stát, kdo slouží občanům, nikoli naopak.

Jenomže podíváme-li na debatu tak, jak proběhla v poslanecké sněmovně, a přečteme-li si podrobně projev Jakuba Michálka, je všechno hned pochopitelnější. Opět se všechno zvrtlo na „všichni proti Kalouskovi“ a jen proto, že pod návrhem na změnu byli podepsáni poslanci TOP 09, bylo nutné přidat se na stranu těch, kdo nařízení hájili. Tedy k Heleně Válkové, Leo Luzarovi a dalším osobám, které jsou schopny často hájit neobhajitelné.

Kouzelnou věc připomněl i poslanec Milan Pour. „Stávající právní úprava nabízí rovněž možnost usnadnění řešení procesních problémů souvisejících s tím, že útoku již nesměřuje proti konkrétnímu úředníkovi jako osobě, ale proti příslušnému úřadu,“ uvedl doslova – a odmítl, že by na tom bylo něco špatného, naopak znění hodnotí kladně.

Tak na to myslete, až budete na finančním úřadě na někoho nepříjemní. Abyste přitom neurazili paní ministryni Schillerovou. V budoucnu by se taky mohlo stát, že urazíte holding Agrofert. A to už by nebyl jenom přestupek!

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?