Jalta: malé změny pro dosažení velkých výsledků jsou utopií

Pokusy o učinění malých změn pro dosažení velkých výsledků jsou utopií, ruská ekonomika má strukturální problémy, prohlásil na ekonomickém fóru Alexandr Širov, vedoucí laboratoře Institutu předpovědí národního hospodářství Ruské akademie věd.

„V minulosti probíhaly pokusy o vytvoření strategie, která by za pomoci malých změn umožnila dosáhnout velkých růstů. To vše je bohužel utopie, jelikož v ruské ekonomice jsou příliš velké strukturální problémy. Neexistuje soukromý byznys, který by mohl investovat,“ prohlásil Širov během Jaltského mezinárodního ekonomického fóra.

Klíčový element jsou, podle jeho názoru, investice. V ekonomice je hlavní pro „možnost získat příjem“. Vměšování státu musí vytvářet spravedlivější vzájemné vztahy účastníků trhu.

„Tempa růstu jsou hlavně závislá na vytváření infrastruktury, bydlení a na efektivitě investic, díky tomu můžeme dosáhnout 5 % růstu ročně. Musí se to opírat o investice a vnitřní spotřebu,“ řekl.

Situaci s infrastrukturou na Krymu okomentoval tím, že „na Krym šla v posledních 15ti letech pouze polovina investic ve srovnání s ostatními regiony Ruska“, proto není Krym místy srovnatelný s jinými oblastmi.


Není zde článek celý?