Jamalská tundra je pokryta stovkami mrtvol

Stovky sobů uhynuly v Jamalsku. Příčinou tragédie byl zřejmě hustý sníh, který ztížil zvířatům přístup k potravě, uvádí Vědecké centrum pro arktický výzkum.

Podle údajů organizace 1. dubna odletěla do Jamalska skupina odborníků na základě signálu o úhynu sobů, který dostala od místního podniku zabývajícího se chovem zvířat.

„Během letu nad pastvinami Sejachinské a Tambejské tundry se případy uhynutí sobů potvrdily. Celková ztráta podniku Jamalskoje tvoří 400 kusů zvířat, dalších 600 uhynulých sobů patří soukromým chovatelům,“ uvedli ve vědeckém centru.

Odborníci, k nimž patří veterináři a pracovníci okresního odboru zemědělského a průmyslového komplexu, předpokládají, že příčina úhynu sobů není spojena s infekčním onemocněním.

„Kvůli dlouhotrvajícím mrazům (po dobu 40 dnů) a silnému větru vznikl tvrdý suchý sněhový škraloup až 15 cm silný, který ztížil sobům přístup k potravě,“ uvádí se ve zprávě centra.

V organizaci také dodali, že kombinovaný příkrm a minerální soli, dovezené již dříve do tundry zvláštním letadlem, pomohou zvířatům přežít do oteplení, které má přijít v polovině dubna.


Není zde článek celý?