Je to definitivní: ČSSD souhlasí s koncem vyjednávání s hnutím ANO

Předsednictvo ČSSD podle zdrojů ČTK potvrdilo konec vyjednávání o vládě s hnutím ANO a souhlasí s tím, jak vedli vyjednávání předseda ČSSD Jan Hamáček s prvním místopředsedou Jiřím Zimolou. Ten před jednáním užšího vedení strany novinářům řekl, že v sobotu s návrhem na ukončení jednání předstoupí i před delegáty sjezdu v Hradci Králové.

Uvedl také, že sociální demokraté nemají zapotřebí být fíkovým listem vlády Andreje Babiše (ANO), pokud ale nynější premiér v demisi změní postoj, dveře k dalším jednáním se dají znovu otevřít. ČSSD podle něj chce být rovnocenným partnerem v případné koalici. Stěžoval si mimo jiné na mediální Babišovy výpady směrem k sociálním demokratům.

ČSSD ve čtvrtek odstoupila od jednání kvůli tomu, že ANO nepřistoupilo na žádnou z variant rozdělení společné vlády, která by vyloučila trestně stíhaného předsedu ANO Babiše v roli premiéra. Zástupci ANO novinářům řekli, že ČSSD odmítla velkorysé návrhy hnutí, protože chtěla získat post ministra vnitra. Hamáček oponuje, že ČSSD nabízela ANO i varianty složení kabinetu, v nichž by nefigurovali předsedové obou stran.

Babiš čelí stíhání kvůli údajnému dotačnímu podvodu v případu Čapího hnízda. V posledních týdnech však podle informací ČTK čelili lídři ČSSD tlaku od straníků, kterým vadila Babišova vyjádření v médiích v průběhu jednání a neochota ANO k personálním ústupkům. Zimola dnes uvedl, že při schůzkách v krajích došli sociální demokraté k tomu, že strana nemá zapotřebí, pokud se podmínky zásadně nezmění, ucházet se o koaliční partnerství.

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?