Kampaň proti řediteli GIBS nezabírá. Lidé mu věří víc, než Babišovi

Babišova masivní kampaň proti řediteli GIBS Michalu Murínovi zatím příliš nezabírá. Lidé věří jeho verzi méně, než kritikům jeho postupu. Tvrdí to průzkum agentury Median pro Český rozhlas. Premiérovy mediální opory se přitom uchylují k nechutným podpásovým útokům, jako naposledy šéfredaktor Lidových novin István Léko.

Český rozhlas si nechal zpracovat průzkum aktuálních názorů společnosti na konflikt kolem ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína. Agentura Median položila lidem otázku, jestli více věří premiérovi, který tvrdí, že chce Murína odvolat kvůli jeho údajným přestupkům a nedůvěryhodnosti. Nebo zda dávají přednost kritikům, podle nichž chce Babiš ovládnutím GIBS získat větší kontrolu nad policií kvůli vyšetřování Čapího hnízda.

46 % věří Murínovi, 34 % Babišovi

Průzkumu se zúčastnil reprezentativní vzorek 1013 respondentů a medializován byl kupodivu jen v tomto veřejnoprávním médiu (31. 3. 2018). Výsledky nejsou pro premiéra příliš příznivé, jelikož veřejnost stojí spíše na straně jeho kritiků a Michala Murína.

„Respondenti obecně v kauze odvolání šéfa GIBS více důvěřují verzi kritiků Andreje Babiše, podle níž jde o snahu získat větší moc nad policií mimo jiné díky stíhání v kauze Čapí hnízdo (v součtu 46 procent),“ uvádí Median ve svých závěrech. „Verzi samotného premiéra v demisi, že Murín je odvoláván díky přestupkům a není důvěryhodný, věří 34 procent respondentů.“

Pro Andreje Babiše může být znepokojující hlavně skutečnost, že ze sympatizantů parlamentních stran mu většinově důvěřují pouze voliči hnutí ANO, a to ještě nikoli jednoznačně (68 procent). Rozdíl přívrženců obou verzí je navíc poměrně značný, přičemž 20 procent oslovených nemělo vyhraněný názor.

Šlapající soukolí marketingového týmu ANO si jistě láme hlavu, jak je to možné. Kde se stala chyba? Jak to, že nezabralo ani angažmá špiček státního zastupitelství v čele s Pavlem Zemanem, který premiérovi připravil noty pro zahájení kárného řízení s Murínem? Myslí nejvyšší státní zástupce svůj elaborát napadající fungování GIBS, polemický nejen obsahem, ale i načasováním, skutečně vážně, nebo si jen kryje vlastní záda?

Kde se stala chyba?

Přestože jsou výsledky průzkumu nálad veřejnosti v této věci vzhledem k současnému rozložení sil poněkud překvapivé, při bližším pohledu se jim nelze tolik divit. Andrej Babiš a jeho tým situaci kolem Murína podcenili a dopustili se některých vážných chyb.

Druhá část průzkumu Median ukazuje, že většina Čechů (56 procent) je proti tomu, aby vláda bez důvěry dělala ve státní správě významné personální změny. Souhlasí s nimi jen třetina, což odpovídá současné výši podpory vlády. Babišova netrpělivost může být jedním ze zdrojů nedůvěry veřejnosti i v kauze Murín. Proč tak spěchá, když si je jistý, že nic neudělal?

Vážné podezření vyvolává už samotný způsob, jakým chce premiér ředitele GIBS odstranit. Opakovaný nátlak na jeho rezignaci a vyhrožování skandálem hraničí s vydíráním. Predátor však neusiluje o nepřátelské převzetí jedné z firem, jak je zvyklý, ale o citlivou státní instituci. Podstatné přitom je, že je sám trestně stíhaný, a přes inspekci může hypoteticky ovlivnit policejní vyšetřování. To nejsou fámy a nepodložené spekulace. Jaroslav Faltýnek nedávno před svědky prohlašoval, že vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila „dostane do tepláků“.

Další chybou bylo okamžité a účelové vyslání kontroly ministerstva financí na hospodaření GIBS poté, co Murín odmítl rezignovat. To jsou praktiky banánových republik, nikoli demokratického státu.

V neposlední řadě, pokud má premiér čisté svědomí, proč tedy zabránil mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny, která se měla situací kolem GIBS zabývat? Čím větší nátlak na jejího současného ředitele, tím více otazníků.

Chobotnice z desátého patra

Momentální stav je takový, že s Murínem na úřadu vlády dosud probíhá kárné řízení. Na jeho základě ho může premiér postavit mimo službu, což by byl první krok k odvolání. Babiš by však nejlépe odolal pochybnostem, že jde ve skutečnosti o jeho trestní stíhání, kdyby ředitele GIBS přestal řešit a nechal vyšetřování volný průběh „padni komu padni“. S tím, že se obhájí u soudu a přesvědčí ho o své pravdě.

To je však utopie. Vše zatím nasvědčuje tomu, že premiér svůj záměr dokončí, jen si možná počká na vhodnější dobu. Bude ovšem tento krok akceptovat potenciální vládní partner ČSSD?

Nejednoznačné vyznění Murínova příběhu na veřejnosti mobilizuje Babišův zájmový aparát. V poslední době se do něj zapojil ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup, který Murína jednostranně zostouzel ve dvou pořadech své difamační tribuny Kauzy Jaromíra Soukupa, kde mimo jiné citoval ze živých spisů Šlachtovy kauzy Bereta. Aniž by dozorující pražští vrchní státní zástupci, garantující zákonný průběh vyšetřování, hnuli brvou.

Do pokračující mediální kampaně se hysterickým výpadem vložil šéfredaktor Lidových novin István Léko (31. 3. 2018, „Chobotnice z desátého patra“). Zjevně čerpá ze stejných zdrojů jako Soukup, přičemž jeho výrazivo je podobně expresivní. Z jedné strany se mu nelze divit, jelikož je zaměstnancem mediální divize Agrofertu. Tentokrát však zašel příliš daleko.

Napomáhání zlu je konáním zla

Léko opakuje recyklovaný příběh dodaný stejnou „šlachtovsko-ištvanovskou“ strukturou o nevěrohodném policistovi, jenž se prý zpronevěřil svému poslání, lhal, zapíral žalobcům důležité informace při „vyšetřování extrémně závažné trestné činnosti“ a stýkal se s podivnými osobami.

Pominul už, že ředitel GIBS z ničeho nebyl obviněn. Na rozdíl od Babiše. Murínova verze kauzy je navíc zcela odlišná, považuje ji za nezákonnou provokaci proti své osobě. Kdyby si nebyl jistý, jen těžko by se s nebezpečným protivníkem pouštěl do otevřeného boje.

Léko je však verzí servírovanou Babišovými spojenci fascinován a předkládá ji čtenářům s naprostou přesvědčivostí. Svého chlebodárce do krve hájí a odmítá „spekulativní záminky údajné souvislosti s vyšetřováním kauzy Čapí hnízda“. Naopak se pohoršuje nad „šokující a morálně zavrženíhodnou reakcí bývalého premiéra za ČSSD Bohuslava Sobotky i současné demokratické opozice“. Nedokáže pochopit, že se zastávají takto „pochybné osoby“.

„Milý čtenáři, to není kabaret, ani příběh z centrální Afriky, ale realita z České republiky roku 2017!“ zdůrazňuje šéfredaktor Lidových novin v průběhu Murínovy osobní dehonestace, kterou si už dříve od stejného dodavatele špíny užil policejní prezident Tuhý. Aniž by i v tomto případě doložil jediné porušení zákona.

V jednom pravdu má. „Nelze než uzavřít citátem z bible: Napomáhání zlu je konáním zla,“ moralizuje. Ano, ale István Léko by se měl nejdříve podívat do zrcadla.

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?