Každý pátý Čech by nechtěl za souseda žida. Logiku v tom nehledejte

Češi se rádi chlubí, jak jsou liberální a tolerantní. V mnohém je to jistě pravda. Je to ale dost selektivní liberálnost. Spíše by se to dalo popsat jako stav mysli, kdy je lidem dost věcí jedno. Týká se jen něčeho.

Něco ze zvláštních postojů a netolerance by se ještě dalo vysvětlit politickou a mediální masáží. Například vztah k imigrantům, který máme horší než země, kde skutečně nějací jsou, je sice pozoruhodný, ale ještě nějak vysvětlitelný. Právě třeba tím, že tu prakticky žádní nejsou a nemáme s nimi zlušenosti ani dobré, ani špatné, takže jsou v politické agitaci použitelní jako strašidlo. Lidé si také povrchně přečtou statistiky o kriminalitě imigrantů někde na webu a nedojde jim, že v kolonce „kriminální čin“ se v 90 procentech třeba skrývají případy, kdy se (chlapi) imigranti poprali mezi sebou v uprchlickém táboře, a mají čtenáři mají s úsudkem hotovo. Ale dejme tomu.

Proč ale skoro každý pátý Čech nechce mít za souseda žida? To číslo plyne z průzkumu Pew Research Center, který se zabýval zeměmi východní a střední Evropy. Dovídáme se, že ze všech zkoumaných zemí jsme na tom nejhůř. Žida za souseda by nechtělo 19 procent našich občanů. Horší je jen Arménie (32 procent), Litva (23 procent), Rumunsko (22 procent). Slovensko se nezkoumalo, ale i Polsko se svou dlouhou tradicí antisemitismu má 18 procent a Rusko 14. Maďarsko, kde dnes za podpory vlády probíhá tažení proti „židovi“ Sorosovi, má 14 procent. Nejlépe je na tom údajně banderovsko-fašistická Ukrajina, kde je to jen pět procent.

Průzkum probíhal v roce 2016, zveřejněn byl před necelým rokem. Tady si ho nikdo moc nepovšiml, asi že to není každodenní téma. Teď ho připomenuly Britské listy, jinak bych si ho taky nevšiml.

Antisemitismus je trochu záhada. Mají snad židé vyšší kriminalitu? Pozná je někdo na první pohled, pokud někdo nevypadá vyloženě jako karikatura z Árijského boje? Patří tu židům nějaké upírské banky, velkokapitál a vesnické kořalny? Pravda, za nejoblíbenějšího Čecha, co ani nebyl Čech, Karla IV., se konal protižidovský pogrom, ale to už je dlouho a moc se o tom nemluví. Druhý nejoblíbenější Čech, co taky nebyl Čech, T. G. Masaryk, proslul jako bojovník proti antisemitským mýtům. Nebo lidé mají pořád v paměti, jak se u popravených soudruhů v 50. letech do jejich seznamů pečlivě připisovalo „židovského původu“ a nepřipadalo to těm soudruhům, co židovského původu nebyli, šest let po válce trochu pitomé?

Je to prostě záhada. Romy spojujeme s hlukem, Arab si jistě doma konstruuje bombu, Rus je Putinův agent, Američan je povrchní, Němec revanšista, Polák bude popíjet a rušit hlasitým modlením a Slovákům se odpustí, protože jsou to vlastně nedokonalí Češi, co jim to ještě nedošlo. A Slovenky jsou hezké. Ale židé? Kde se to v těch lidech vzalo?

Některé věci asi rozumem nepochopíme, protože rozumný základ nemají.

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?