Kontroloři stáhli z trhu další falšované a nejakostní potraviny od Babiše

Vysočina s vyšším obsahem vody. | FOTO: szpi.cz

Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce nepřestávají na trhu objevovat falšované a nejakostní potraviny pocházející z Agrofertu Andreje Babiše, premiéra v demisi obviněného z dotačního podvodu. Tyto výrobky zajišťují na trhu po celý rok. V poslední době to byla například šunka, nebo již téměř tradičně Vysočina.

Přímo v Kosteleckých uzeninách, v Plané nad Lužnicí zajistili MQ šunku 100% nejvyšší jakosti. Svému názvu však tak úplně neodpovídala. „Výrobek obsahoval méně čisté svalové bílkoviny (svaloviny), než je stanoveno pro šunku nevyšší kvality v příslušné vyhlášce,“ stojí v hlášení kontrolorů. Výrobek zajistila Státní veterinární správa a je hodnocen jako falšovaná potravina.

Z Kosteleckých uzenin pocházela také Vysočina zajištěná v řetězci Ahold ve Frýdku – Místku. Ta pro změnu obsahovala větší množství vody. „Ve výrobku byla zjištěna vyšší hodnota aktivity vody, než připouští příslušný právní předpis. Výrobek se spotřebiteli může jevit jako „málo vysušený“,“ napsali kontroloři do zápisu. Vysočinu vyhodnotili jako nejakostní potravinu.

Třetí v posledních měsících zjištěný vzorek je Selský salám. Tentokrát od společnosti Krahulík. A opět s nízkým obsahem masa. „Ve výrobku byl zjištěn nižší obsah čisté svalové bílkoviny, než je uvedeno na obale a obsah byl nižší, než vyžaduje platná legislativa,“ stojí v zápisu kontroly. Jde opět o falšovanou potravinu.

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?