Krach jednání o vládě s ČSSD je Babišovo a Zemanovo fiasko

Premiér v demisi Andrej Babiš a místopředseda ANO Richard Brabec po jednání o vládě s ČSSD | FOTO: ČTK

Vyjednávání o vládě mezi hnutím ANO a ČSSD zkrachovalo. Výsledky byly pro sociální demokraty natolik nevýhodné, že by je vyjednávači mohli jen stěží ustát. Babiš si byl příliš jistý, že partnerovi nic jiného nezbývá, ale přepočítal se. Vládní projekt, který prosazoval s prezidentem Zemanem, skončil fiaskem.

Andrej Babiš ještě před několika dny posílal na sociální sítě rozesmáté fotografie z dovolené na Kanárských ostrovech. Mimochodem tím dával najevo, jak odpovědně se staví k řešení nestabilní vnitřní situace, kdy téměř po půl roce není na dohled kabinet s vyjednanou důvěrou. Zatímco se opaloval na pobřeží oceánu, jednání mezi ANO a ČSSD drhla a téměř se neposouvala dál.

Velkorysá nabídka?

Na noční tiskové konferenci po poslední klíčové schůzce vedení obou stran v předvečer sjezdu ČSSD už premiér v demisi tolik nezářil. Snažil se shodit neúspěch měsíčního vyjednávání na svého partnera, když prohlašoval, že mu dal velkorysou nabídku, kterou neakceptoval.

„Celé jednání bylo o tom, že ČSSD chce post ministra vnitra pro Jana Hamáčka. Nechápu obsesi ČSSD tímto postem,“ tvářil se udiveně, Zopakoval, že Čapí hnízdo je vylhaná kauza, a jeho zájem o vnitro s ní nemá nic společného.

Ještě krátce před tímto jednáním pronikaly do médií optimistické zprávy, že jednání jsou na dobré cestě a premiér Babiš dokonce po návratu z dovolené nabídne sociální demokracii kýžený resort vnitra. To vše bylo jen vytváření kouřové clony v rozporu s realitou.

„Maličkost“ personálních otázek

Jako špatný prognostik se projevil i prezident Miloš Zeman. Při návštěvě Slovenska komentoval dění v České republice. „Myslím si, že bylo dosaženo rámcové shody a nebylo to jednoduché, že vláda bude sestavena na půdorysu spolupráce mezi hnutím ANO, sociální demokracií a KSČM,“ uvedl a připomněl, že zrodu této sestavy sám napomáhal.

„Cynicky bych dodal, že programově je už dosaženo téměř úplné shody, ale taková maličkost jako jsou personální otázky, které jsou samozřejmě naprosto nedůležité, neboť důležitý je pouze a jedině program, nuže tyto personální otázky budou ještě nějakou dobu diskutovány,“ doplnil Zeman.

Na této „maličkosti, jako jsou personální otázky“, jednání dojela. Je to logické, protože pravdou je pravý opak, než tvrdí Zeman. Hnutí ANO je schopno dohodnout se na téměř jakémkoli programu, ale vždy jsou podstatné personálie a struktura koalice.

Tím měly obě strany jednání začít, protože by se rychle ukázalo, jestli vůbec existuje vůle se dohodnout. Nebo zda hnutí ANO jen předvádí rituální tanečky s bohorovným očekáváním, že ČSSD silově dotlačí do kouta, dokud nesklapne past. Energie vydaná expertními programovými týmy takto přišla vniveč.

Problém trestního stíhání

Od začátku bylo jasné, že bude problém kolem účasti trestně stíhané osoby ve vládě. Rovněž se prokázalo, že držení ministerstva vnitra je pro Andreje Babiše skutečně zásadní povahy. Zjevně s ním má dalekosáhlé plány, které dosud nestačil realizovat. Do těchto plánů jistě zapadá výměna policejního prezidenta a dosazení vlastních lidí na klíčové policejní posty, nejlépe z okruhu loajálního spojence Roberta Šlachty z bývalého ÚOOZ. Teď se tato představa komplikuje, ale zdaleka nikoli uzavírá.

Jan Hamáček odmítl Babišova slova, že chtěl resort vnitra sám pro sebe. „Že je to nesmysl, o tom svědčí i naše nabídka, že ve vládě nebudou předsedové stran. Jednání zkrachovala kvůli neochotě ANO řešit problém s trestně stíhaným premiérem,“ vysvětlil.

Pud sebezáchovy

Nutno dodat, že Hamáčkovi a Zimolovi nic jiného nezbývalo. Dostali sice nabídku pěti resortů (spravedlnost, zahraničí, školství, zemědělství, kultura), ale to by na přesvědčení ostatních nestačilo. Nakonec u nich zafungoval pud sebezáchovy, nepochybně vyvolaný tlakem z regionů. Většina členské základny si za těchto okolností vládu s Andrejem Babišem nepřeje.

Krach jednání hnutí ANO s ČSSD bude mít závažné důsledky. Odkryl přitom víc, než si Andrej Babiš přál. Především jeho neschopnost pochopit základní zákonitosti politického provozu, že se při vyjednávání nemůže chovat jako v byznysu. Tam býval zvyklý jít s cenou za vyhlédnutou oběť (firmu) hodně nízko, protože si byl jistý, že nemá na vybranou. Teď nese plnou odpovědnost, že to nevyšlo, pokud od samého začátku nemanévroval vývoj k předčasným volbám.

Je zarážející, s jakou lehkostí byl přitom ochoten hodit přes palubu své dva nejpopulárnější ministry, Roberta Pelikána a Martina Stropnického, kteří sice nepředváděli bůhvíjaké výkony s výjimkou slepé oddanosti vůdci, ale patřili k nejviditelnějším tvářím hnutí ANO.

Dohoda s KSČM a SPD nejistá

Andrej Babiš teď v ruce nemá nic, protože i jeho záložní projekt s tolerancí KSČM a SPD Tomia Okamury se ocitá na vodě. Komunisté, které podráždil vyhoštěním tří diplomatů do Ruska, vydáním ruského hackera Nikulina do Spojených států, a ostrakizací „mlátičky“ Zdeňka Ondráčka, už avizují, že neslavný konec jednání s ČSSD bude mít dopady na jejich uvažování o případné toleranci menšinové vlády.

Předseda KSČM Vojtěch Filip přitom před klíčivou schůzkou vytvářel tlak na obě strany, aby se dohodly, protože za „téměř vyloučenou“ považuje možnost, že by vládu toleroval společně s Okamurou. To by raději dal přednost předčasným volbám.

Neschůdnost záložní verze, která ovšem perfektně funguje při hlasování v Poslanecké sněmovně, dokládá i postoj čtyř ministrů hnutí ANO. Pelikán, Stropnický, Šlechtová a Ťok už v případě oficiálního stvrzení spolupráce s „fašistickou“ SPD avizovali, že odejdou z vlády. Není ani jisté, jak by se zachoval poslanecký klub ANO, ale Andrej Babiš má obavy i z negativních reakcí na spolupráci s extremisty na evropské půdě.

Budou předčasné volby?

Co bude dál? Pokud na poslední chvíli nedojde k radikálnímu obratu, příliš mnoho možností nezbývá. Andrej Babiš se půjde radit s prezidentem Zemanem. Pokud nesežene vládní většinu, měl by prezident jmenovat premiérem někoho jiného. Předseda hnutí ANO je zatím pouze pověřený sestavováním vlády, a bylo by absurdní, aby byl oficiálně jmenovaný premiérem v případě, že nebude mít k dispozici „101“ hlasů pro vyslovení důvěry. Jenže hnutí ANO post premiéra pro obviněného Babiše pustit nechce.

Je tu ještě třetí pokus sestavení vlády nebo dohoda na předčasných volbách, které ovšem prezident Zeman odmítá. To by ovšem nemohla dovládnout současná vláda v demisi, ale například „úřednický kabinet“. Nikoli ovšem v režii prezidenta republiky jako v případě ustavení Rusnokovy vlády, ale po dohodě parlamentních stran.

Teoreticky ovšem vůbec nelze vyloučit, že by menšinový kabinet vládl dlouhé měsíce, či v krajním případě roky, bez důvěry. To by však zavánělo ústavním pučem a musel by zasáhnout Ústavní soud. Babiš se Zemanem prohráli bitvu, ale neprodají kůži lacino. Oba se řídí heslem „po nás potopa“.

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?