Kreml považuje nová svědectví Rodčenka za důkaz jeho původních lží

Svědectví bývalého vedoucího moskevské antidopingové laboratoře Grigorije Rodčenka na slyšeních CAS (Sportovní arbitrážní soud), na kterých nebyl schopen potvrdit některé ze svých tvrzení o tom, že v Rusku existuje dopingový systém, jsou důkazem lží a pomluv proti ruským sportovcům, řekl novinářům tiskový mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov.

Již dříve vyšlo najevo, že Rodčenko na slyšení Sportovního arbitrážního soudu (CAS) nemohl potvrdit část svých tvrzení o existenci dopingového systému v Rusku. Uvedl také, že nikdy nerozšiřoval mezi sportovci „dopingový koktejl Djušes“ a neviděl, jak ho přijímají. Nemá ani důkazy o tom, že existovaly pokyny pro jeho užívání, nikdy se osobně neúčastnil shromažďování „čistých vzorků“, nikdy nebyl svědkem toho, jak sportovci vzorky odevzdávali, a nemá žádné důkazy o vměšování se sportovců do procedury dopingové kontroly a obsahu dopingových testů.

„Nyní je evidentní, že se tato osoba ztrácí ve své výpovědi. Je také evidentní, že tento člověk opravdu potvrzuje své lži, pomluvy a sám potvrzuje nepodloženost svých předchozích slov. Samozřejmě doufáme, že tato situace donutí různé organizace se znovu velmi seriózně zamyslet nad slovy tohoto člověka, kvůli kterému byla přijata rozhodnutí vůči našim sportovcům,“ uvedl Peskov.

Podle něj si toto téma zaslouží velkou pozornost zvláště těch médií, která „tohoto gentlemana obdivovala“.

„Už tehdy jsme řekli, že je velmi nepravděpodobné, že si obvinění gentlemana Rodčenka zaslouží takovou velkou pozornost a že je nepravděpodobné, že mohou být podkladem pro tak vážná rozhodnutí, a to včetně takových respektovaných organizací, jako je WADA nebo jiné. Nicméně nás tehdy neposlouchali,“ dodal Peskov.


Není zde článek celý?