Lavrov: Putin a Trump nedovolí ozbrojený konflikt mezi Ruskem a USA

Vladimír Putin a Donald Trump nedovolí ozbrojenou konfrontaci mezi Ruskem a USA, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti.

„Když hovoříme o rizicích vojenské konfrontace, jsem si 100% jistý, že (američtí i ruští vojáci) to neumožní a samozřejmě ani prezident Putin nebo prezident Trump,“ řekl Lavrov.

„Vždyť jsou to vůdci, volení svým lidem a zodpovědní na jejich mír,“ dodal ruský ministr zahraničí.

Uprostřed zhoršujících se vztahů mezi Moskvou a Washingtonem, Lavrov signalizoval, že se pokouší tento uzel uvolnit. Ministr zahraničí zejména oznámil, že americký prezident pozval během telefonního rozhovoru svůj ruský protějšek do Washingtonu. Trump uvedl, že „by byl rád, kdyby přivítal (Putina) v Bílém domě,“ a dodal, že „by byl rád, kdyby navštívil Moskvu.“

Během rozhovoru se Lavrov také dotkl Amerikou vedených úderů na Sýrii. Trump spolu se spojenci Spojeným královstvím a Francií nařídil bombardování po údajném chemickém útoku v Dúmě. Ten přišel jen několik hodin předtím, než se tam objevili experti Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPWC).

Po úderu na Sýrii, Rusko již nemá podle ministra zahraničí žádné morální zábrany k dodávkám raketových systémů S-300 do Sýrie. Moskva slíbila na žádost svých partnerů asi před deseti lety, že nepošle do Damašku systémy S-300.

„Vzali jsme na vědomí jejich argument, že by to destabilizovalo situaci, i když raketové systémy jsou čistě obranného charakteru.“

„Vzali jsme na vědomí jejich výzvy. Nyní však již nemáme takovou morální povinnost,“ uvedl Lavrov.

Syrské systému vzdušné obrany zachytily 71 ze 103 raket odpálených na civilní a vojenské cíle, řekl ruský ministr krátce po útoku. Ruské jednotky válečné obrany v Sýrii se nezapojily do odrazení útoku.

Před západním bombardováním, Rusko varovalo USA, že překročení určité „červené linie“ v Sýrii vyvolá odvetná opatření ze strany Moskvy, uvedl Lavrov. Ministr zahraničí citoval ruského náčelníka generálního štábu Valeryho Gerasimova, že pokud nějaká akce západní koalice postihne ruské vojáky, Moskva bude reagovat.

Ruské vojenské vedení a generálové se setkali s americkými protějšky, kteří byli informováni o tzv. „červených liniích“, včetně geografických „červených linií“ v zemi.

„Každopádně…tyto červené linie nebyly překročeny,“ během koaliční kampaně, dodal.

(RT/ svobodnenoviny.eu Vladimír Putin a Donald Trump Foto: Saul Loeb / AFP)

Není zde článek celý?