Lavrov: Raketový útok proti Sýrii měl zamezit vyšetřování chemického útoku expert OPCW

Ministři zahraničí Ruska a Číny se zúčastnili společné tiskové konference po jednání v Pekingu, které se věnovalo situaci na Korejském poloostrově po rozhodnutí KLDR zastavit jaderné a raketové testy. Rovně se mluvilo i o Sýrii.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov prohlásil, že raketový útok, který provedly USA, Francie a Británie proti Sýrii, měl zamezit Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vyšetřit údajné použití otravných látek ve městě Dúmá ve východní Ghútě.

„Obě strany velmi negativně posuzují raketový útok Spojených států a jejích spojenců na území Syrské arabské republiky. Jedná se o hrubé porušení mezinárodního práva,“ řekl Lavrov na tiskové konferenci po schůzce se svým čínským protějškem Wangem I.

„Dokonce i ty země, které musely říct slova podpory k útoku (…), k tomu byly přinuceny. Většina z nich si velmi dobře uvědomuje, že se jedná o nepřijatelný způsob řešení těch nejzávažnějších mezinárodních krizí,“ řekl Lavrov.

Inspektoři OPCW by měli odvádět svou práci v syrském městě Dúmá bez vnějšího tlaku. Rusko bude trvat na tom, aby navštívili všechna místa, kde údajně došlo k chemickému útoku, dodal Lavrov.


Není zde článek celý?