Macron promluvil o tom, co rozdělilo Rusko a Turecko

Sobotní útoky USA, Francie a Velké Británie na Sýrii rozdělily Rusko a Turecko, míní francouzský prezident Emmanuel Macron.

Turecko dříve vyslovilo uspokojení s těmito útoky, Rusko je ostře odsoudilo.

„V důsledku těchto útoků došlo k rozdělení Ruska a Turecka. Turecko odsoudilo chemický útok a podpořilo operaci, kterou jsme uskutečnili,“ řekl Macron v přenosu televize BFMTV.

Dále sdělil, že plánoval schůzku s lídry Ruska, Turecka a Íránu v Turecku, ale zprávy o chemickém útoku v syrské východní Ghútě ho donutily k odložení těchto plánů.

„Před použitím chemických zbraní a následným zkomplikováním konfliktu ve východní Ghútě, což je hrubým porušením rezoluce, kterou jsme spolu s Ruskem podpořili, jsem předpokládal, že se setkám v Turecku s prezidentem Putinem, prezidentem Erdoganem a prezidentem Rúháním,“ řekl Macron.

Prezident dodal, že se hodlá k tomuto plánu vrátit. „Francie hrála od samého počátku vlastní úlohu ve světovém společenství, která spočívá v tom, že chceme mluvit se všemi,“ dodal francouzský lídr.

„Francie tedy i nadále hraje tuto úlohu ve světovém společenství: jednat se všemi stranami. A hodlám v tom pokračovat. Mým úkolem je vynasnažit se přesvědčit Rusko a Turecko, aby usedly k jednáním. Vždy jsem říkal, že pro dosažení stabilního rozhodnutí o Sýrii musíme mluvit s Íránem, Ruskem a Tureckem,“ řekl Macron.


Není zde článek celý?