Manažer hedge fondu tvrdí, že ropné ceny se mohou vyšplhat až na 300 dolarů za barel

Manažer ropného hedge fondu varoval, že nízké ceny ropy a strach před elektrickými vozidly vedl k nedostatku financování ropného průmyslu. Ceny ropy tak mohou během několika let stoupnout až na 300 dolarů za barel.

Pierre Andurand, vedoucí manažer ropného hedge fondu Andurand Capital Management LL, na svůj Twitter napsal, že kvůli nízkým cenám a elektrickým automobilům ropné společnosti omezily investice do rozvoje těžby. Pokud těžba ropy neuspokojí poptávku, která může být vyšší, než se očekává, ropné ceny mohou vystřelit vzhůru.

„Paradoxně strach z vrcholu poptávky může vést k největšímu nabídkovému šoku, který kdy byl,“ napsal Andurand. „Pokud ropné ceny nebudou stoupat dostatečně rychle, tak 300 dolarů během několika let není vůbec nereálné,“ dodal manažer.

Dále napsal, že 100 dolarů za barel neuškodí ekonomice. Poptávka je neelastická a hospodářství růst cen absorbuje, vysvětlil. „Takže 100dolarová ropa nezabije hospodářství (…). Potřebujeme ropu dražší, než je 100 dolarů, abychom povzbudili investice mimo USA,“ tvrdí Andurand.

Na tento tweet upozornil analytik Bloombergu Javier Blas.

Členové organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) hodlají udržet omezenou produkci, díky čemuž ropné ceny v posledních měsících stouply.


Není zde článek celý?