Mayová, Trump a Macron považují za nezbytné reagovat na chemický útok – Downing street

Britská premiérka Theresa Mayová, americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron souhlasili s tím, že mezinárodní společenství musí reagovat na údajný chemický útok v Sýrii, aby zachoval zákaz používání chemických zbraní, řekl mluvčí britské premiérky.

„Premiérka dnes telefonovala s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Shodli se na tom, že zprávy o chemickém útoku v Sýrii jsou velmi trestuhodné, a pokud jsou pravdivé, jsou dalším důkazem pobuřující krutosti režimu násilí (syrského prezidenta Bašára) Assada proti svému vlastnímu národu a naprostého nerespektování svých právní povinností o neužívání podobných zbraní,“ uvádí se ve zprávě zástupce Mayového úřadu.

„Souhlasili s tím, že mezinárodní společenství musí reagovat na podporu zákazu používání chemických zbraní. Souhlasili s tím, že budou i nadále úzce spolupracovat s mezinárodními partnery, aby byli pachatelé nuceni k zodpovědnosti,“ píše se v prohlášení.

Západ dříve obvinil Damašek z chemického útoku na město Dúma ve východní Ghútě. Moskva vyvrátila informace o chlórové bombě údajně vypěstěné syrskou armádou. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že cílem dezinformace o použití jedovatých látek ze strany Sýrie je ochrana teroristů a ospravedlnění možných útoků zvenčí.

13. března Generální štáb ozbrojených sil Ruska informoval o přípravě provokací s použitím chemických zbraní ve východní Ghútě. Ruská armáda vyjádřila názor, že tato americká provokace pak bude použita jako záminka pro úder na Sýrii.


Není zde článek celý?