Média oznámila datum zkušební plavby nové čínské letadlové lodi

Zkušební plavba první čínské letadlové lodi vlastní výroby je naplánována na konec dubna v Pochajské zátoce, oznámil list The South China Morning Post s odvoláním na vojenské zdroje.

Druhá čínská letadlová loď Type 001A, která se stala první letadlovou lodí vlastní výroby, byla spuštěna na vodu v dubnu 2017. Stavěla se od roku 2013. Je 315 metrů dlouhá a 75 metrů široká, její hmotnost je 70 tisíc tun a rychlost plavby 31 mořských uzlů. Čínská média oznámila, že na její palubě může mít základnu 36 stíhaček J-15.

„Peking uspořádá ceremoniál při příležitosti první plavby, protože Type 001A je první letadlovou lodí, která byla vyprojektována a postavena čínskými loďaři. Zkušební plavba lodi se bude konat nejspíše v předvečer 69. výročí založení Vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády 23. dubna,“ oznámil zdroj listu.

Podle dalšího zdroje budou v průběhu plavby odzkoušeny základní funkce lodi včetně hnacích jednotek, životnosti lodi, radiolokačního systému a systémů pozorování a komunikace.

V současné době má Čína ve výzbroji dvě letadlové lodi včetně Type 001A.


Není zde článek celý?