Ministerstvo zahraničí RF uvedlo důkazy toho, že chemický útok v Dúmě byl inscenován

Moskva má nevyvratitelné důkazy toho, že předpokládaný chemický útok v syrské Dúmě byl inscenován, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Podle slov ministra se na inscenaci „podílely tajné služby jednoho státu, který chce teď být v prvních řadách rusofobské kampaně“.

Lavrov připomenul, že do Sýrie odjela mise expertů Organizace pro zákaz chemických zbraní.

„Má přicestovat do Damašku snad zítra ráno a počítáme s tím, že se vydá bez meškání do Dúmy, kde naši odborníci, kteří toto místo prozkoumali, nenašli žádná potvrzení použití chemických zbraní, chlóru nebo jakékoli jiné látky,“ řekl.

Západ bezdůvodně obvinil Damašek z chemického útoku v Dúmě koncem minulého týdne. Moskva tuto informaci vyvrátila.

Odborníci ruského Střediska pro smíření znesvářených stran navštívili místo předpokládaného útoku a nenašli tam žádné stopy po jedovaté látce. V místních nemocnicích také nejsou podle informace Střediska pacienti se symptomy příznačnými pro otravné látky.

Ministerstvo zahraničí RF prohlásilo, že cílem falešných zpráv o použití otravných látek syrskými vojsky je obhajoba teroristů a odůvodnění možných útoků zvenčí.

V ruském Generálním štábu už 13. března varovali o připravované radikály ve východní Ghútě provokaci s inscenací použití chemických zbraní.


Není zde článek celý?