Moskva obvinila USA z vízové blokády

Moskva nevylučuje, že v souvislosti s vízovou blokádou, kterou vytvořili proti ruským občanům orgány Spojených států, mohou země zůstat bez letecké dopravy, je uvedeno v komentáři informačního oddělení ruského ministerstva zahraničí.

Na ministerstvu je stav vydávání povolení k vstupu velmi deprimující. Oficiální čekací doba pro pohovor, která se v srpnu 2017 zvýšila na 85 dní, je nyní osm měsíců. Žádání o vízum se stává nesmyslným, říká ministerstvo zahraničí.

„Nedá se ani vyloučit, že obě země zůstanou bez letecké dopravy. Aeroflot, což je jediný dopravce, který pravidelně lítá mezi Ruskem a USA mohou být pozastaveny, protože lidé zažívají rostoucí obtíže při získávání amerických víz,“ píše se v prohlášení.

Ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že tato omezení porušují rusko-americkou dohodu o letecké dopravě z roku 1994, která má zabezpečit včasné poskytnutí všech potřebných dokumentů pro personál v letadlech.

Zároveň Moskva nedokáže pochopit pokusy Washingtonu ospravedlnit nárůst čekací doby kvůli „nedostatku pracovních sil“ v konzulárních úřadech. Jak bylo uvedeno na ministerstvu, orgány USA provádějí tuto politiku „vědomě a záměrně“ jako dodatečnou tlakovou páku.

„Úřady jako by se bály, že Rusové přijíždí obyčejným Američanům otevřít oči o absurditě protiruské propagandy, kterou jim podsouvají, a proto záměrně brání kontaktům mezi lidmi,“ píše ve zprávě z oddělení ministerstva.


Není zde článek celý?