Myší král: Korejci dokázali řídit chování hlodavců

Korejští vědci pomocí neuronových implantátů donutili myši ignorovat potravinové a sexuální touhy, ztratit zájem o objekty nebo je naopak pronásledovat, píše Nature Neuroscience.

S tímto cílem byl do mozku každého zvířete instalován implantát, jehož základem je optické vlákno. Světlo bylo po něm vedeno pod lebku hlodavce, aby stimulovalo část mozku, kterou vědci předem označili: sledovali, jaké skupiny neuronů se aktivují, když zvíře zkoumá nějaký nový objekt, třeba hračku.

Během experimentů vědci dodávali světelný signál a sledovali chování myší. Když implantát dodával světlo, zvíře neodcházelo od hračky, když světlo zhasli, ztratilo o ní zájem.

Pak vědci umístili hlodavce do labyrintu s překážkami a faktory, které odpoutávaly pozornost. Umístili před čumáčkem zvířete hračku, kterou ovládali dálkově pomocí počítačové technologie.

Výsledek experimentu je velice dojemný: myši vykonávaly cestu skutečně podle pokynů vědců. Zvířata následovala hračku pokaždé, když ji vědci dálkově přemísťovali. Myši úplně ignorovaly veškeré překážky a jídlo.

Tvůrci „řízených myší“ si myslí, že zvířata — kyborgové jsou velice perspektivním směrem pro bádání: spojují v sobě poslušnost robotů a výbornou přizpůsobivost a důvtip zvířat.


Není zde článek celý?