Na Blízkém východě objevili zvětšující se mrtvou zónu

Vědci z Univerzity ve východní Anglii (UEA) zjistili, že v Ománském zálivu (severozápad Arabského moře) dochází k prudkému snížení obsahu kyslíku. Zvětšující se mrtvou zónu objevili pomocí podvodních robotů Seaglider, uvádí se ve zprávě na portálu EurekAlert!.

Ke zjištění úrovně okysličení zálivu byly použity dvě bezpilotní ponorky, které jsou schopné ponořit se do hloubky až 1000 metrů a fungovat v průběhu několika měsíců. Udržovaly spojení s družicemi a sestavily mapu distribuce kyslíku v mořských vodách. Ukázalo se, že plocha mrtvé zóny, v níž je nedostatek kyslíku, je srovnatelná s plochou Skotska a dále se zvětšuje.

Mrtvé zóny, nebo také zóny kyslíkového minima, se vyskytují obyčejně v hloubce 200 až 800 metrů a vznikají v důsledku oteplení vody a zvýšení koncentrace organických látek, které se tam dostávají ze souše přes odpadové vody a hnojiva. Počítačové modely předpovídají přitom pokračující snižování úrovně kyslíku ve světovém oceánu v průběhu tohoto století a zvýšení počtu rostoucích mrtvých zón.


Není zde článek celý?