Netanjahu: Írán schovává vojenské atomové projekty pro budoucnost

Tajné dokumenty, které získala izraelská tajná služba, dokazují, že Írán po podpisu atomové dohody s mezinárodním společenstvím schovává své projekty ve vojenské jaderné sféře, přičemž počítá s tím, že je bude používat v budoucnosti, prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

V přímém přenosu místní televize vypověděl, že do izraelských rukou se dostal archiv — asi 100 tisíc papírových dokumentů a digitálních dokumentů, které dokazují, že jaderný program Íránu měl tajnou vojenskou část s kódovým označením „projekt Amad“. Toto prohlášení přišlo v době mezinárodní diskuze o nezbytnosti změny dohod, které byly ujednány před třemi lety s Íránem ohledně jeho jaderných projektů.

„Írán lhal, že nikdy neměl vojenský jaderný program… Dokonce i po uzavření dohody Írán pokračoval ve skladování v rozšiřování vojenského jaderného know-how pro použití v budoucnosti,“ řekl Netanjahu.

„Írán lhal v roce 2015, když se Mezinárodní agentuře pro atomovou energii nedoznal ke všemu, což vyžadovala dohoda. Íránská dohoda, jaderná dohoda je založena na lži, íránské lži a klamu,“ dodal.

Netanjahu vítá rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trump zostřit dohodu, kterou s Íránem v roce 2015 uzavřela „šestka“ „velkých mocností“, nebo ji anulovat, pokud dohoda o revizi nebude možná.


Není zde článek celý?