Oslavte 100 let republiky na Hitlerovy narozeniny

Celý rok 2018 je ve znamení oslav 100 let od založení Československa. Jedna taková se koná i v dubnu – a jde o velmi obskurní setkání.

Kde? V Mladé Boleslavi. Tam se totiž v pátek 20. dubna 2018 konají oslavy 100 let výročí republiky, jak inzeruje dokonce i městský web. Jenže oslavy výročí jsou vlastně jakýmsi vedlejším produktem. Především jde o setkání Řádu strážců koruny a meče s veřejností, jak ukazuje i tato pozvánka:

V případě zmíněného řádu jde o konglomerát různých obskurních pseudonáboženských společností, což dokládá přehled organizací zapsaných pod obdobnými názvy v obchodním rejstříku:

  • „Třetí řád strážců koruny a meče, a.s.“, založený 15. srpna 2012 jako akciová společnost.
  • „III. Řád strážců koruny a meče z.s.“, založený 20. srpna téhož roku (zapsaným spolkem se stal 24. března 2018). 
  • „Řád Strážců koruny a meče krále železného a zlatého, SE“ (původně evropská společnost Delapire, založená již v roce 2011, na Řád přejmenována v roce 2012), v roce 2014 přejmenován na firmu „Strážci koruny a meče – servis, SE“. 

„Řád Strážců koruny a meče krále železného a zlatého“ v roce 2015 získal od ministerstva kultury registraci jako náboženská společnost.

Při zadání kteréhokoli z těchto názvů se nakonec proklikáme ke stránce www.radstrazcu.cz, která je ovšem nefunkční. Zato stránka e-shopu funguje bezvadně. 

Všechny uvedené právnické osoby jsou spojeny se jménem vysloužilého policisty Josefa Zicklera, který se v roce 2012 prohlásil za velmistra Řádu strážců koruny a meče. Zickler je zároveň předsedou politického hnutí Řád národa – vlastenecká unie, které má v rejstříku sice zapsánu adresu v Sokolově, odkud i Zickler sám pochází, jako svou „rezidenční adresu“ však uvádí Na Zátorce 43/9 v Praze 6, což je budova patřící ruskému státu. Řád je tam v podnájmu u bývalého bolševického armádního důstojníka a prezidentova intima Zdeňka Zbytka. (Samotné hnutí vzniklo přeměnou politického projektu VIZE 2014, který vznikl ze strany LIDEM, vzniklé odštěpením z podnikatelského projektu Věci veřejné.)

Organizace ovšem jsou propojeny jak osobou Josefa Zicklera, tak i symbolikou a rétorikou. Řád národa používá ve svém logu zmenšený znak „strážců“, který ostatně Zickler nosí nejen v klopě jako odznáček, ale i jako prsten. 

Jak Zicklera, tak i jeho stranu provází pochybná pověst. Zicklera charakterizuje i skutečnost, že je sympatizantem V. V. Putina a Miloše Zemana. Kromě toho Zickler v rámci předvolební kampaně spolupracoval s hudební skupinou Tomáše Hnídka. Kandidátem za Řád národa do parlamentních voleb byl na Mostecku Jiří Maria Sieber, sběratel klystýrů, deratizátor a popírač plynových komor. Členem Řádu národa je i nechvalně proslulý člen městského zastupitelstva v Hodoníně Roman Sedlačík, který vloni v srpnu zavolal městskou policii na údajně podezřelý černošský pár. Sedlačíkovi se za to od velmistra dostalo pochvaly. A člen Řádu národa i Řádu (už nevím kterých) strážců Vladimír Kvasnička přišel na zasedání městského zastupitelstva v Karlových Varech s krátkou palnou zbraní.

Mladoboleslavské setkání s veřejností se bude konat ve Sboru českých bratří. Pokud si někdo položí otázku, proč právě tam, když pan Zickler je vázán na západní Čechy, lze najít souvislosti. Právě v této budově, kde se jinak konají výstavy obrazů a koncerty, totiž vloni v říjnu Josef Zickler natočil několik propagačních předvolebních videí (viz například zde). V těch jej velmi komfortním způsobem, asi tak jako Jaromír Soukup Miloše Zemana, zpovídal programový ředitel mladoboleslavského rádia Signál Luboš Dvořák. Luboš Dvořák bude náhodou i moderátorem onoho pátečního oslavného setkání. A další náhodou určitě je, že jednatelem firmy Česká marketingová, která se stará o e-shop všech Zicklerových „řádů“, je Michal Kopecký z Mladé Boleslavi, do roku 2016 předseda dozorčí rady Třetího řádu strážců koruny a meče.

Jak na pozvánce, tak i ve vyjádření samotného Zicklera o Řádu strážců (a samozřejmě i na stránkách hnutí Řád národa) se můžeme dočíst, že je „pokračovatelem myšlenek a ideí prvorepublikového spolku Maffie, který se zasloužil o založení našeho samostatného státu“. Na samotné akci se tak diváci mají na co těšit, když o historii republiky a českých králích budou kázat moudra lidé takto totálně nedotčení znalostmi českého jazyka i historie, lidé reprezentující organizaci, o níž její zakladatel tvrdí, že se v ní „v rovnováze setkávají dva duchovní světy – katolický a zednářský“.

Jako navýsost politováníhodné lze označit skutečnost, že se „setkání“ koná pod záštitou města Mladá Boleslav, jak ostatně dokazuje i městský znak na pozvánce (znamená snad vstup zdarma, že se město podílí i finančně?). Návštěvníci se mohou těšit, že po „ustanovení další cesty III. řádu“ někdo zamává pistolí a někdo další je poučí o neexistenci plynových komor. A dětský pěvecký soubor může zanotovat Mešitu. 

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?