Policejní výslechy novinářů: Tohle je cesta k likvidaci svobody médií, zastrašování musíme bránit

Jaroslav Kmenta, Janek Kroupa a Sabina Slonková jsou zváni na policejní výslechy. Spojuje je jediné: Všichni se věnují problematickým kauzám kolem premiéra v demisi Andreje Babiše. Celá věc se schovává za vyšetřování úniků z policejních spisů, jenomže problém je v tom, že ti, kteří mají k dispozici nejvíc informací z těchto dokumentů, tedy Babišovy Lidové noviny, nikomu nevadí.

Redaktoři LN Ondřej Koutník a Martin Shabu dlouhodobě a naprosto otevřeně citují z dokumentů, které vůbec nemají mít k dispozici. Ostatně přístup lidí z Mafry k živým policejním spisům dokázala i nahrávka skupiny Šuman, na které měl jeden z nich k dispozici dnes již bývalý redaktor MF DNES Marek Přibil.

Když Shabu v článku v Lidovkách naposledy popisoval výslechy šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína, nikdo se neptá, kdo mu poskytl takovéto detaily – a přitom se jedná o dokumenty Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Proč tedy existuje nátlak pouze na ty, kdo konkurují lžím a dezinformacím z Mafry? Protože zájem nejmocnějšího muže v zemi je úplně jinde.

“Policejním výslechům jsme v minulosti čelili již několikrát. Tentokrát jde ale zjevně o koordinovanou akci, jejímž vedlejším cílem je kriminalizovat investigativní žurnalistiku. Kdo celou akci rozjel, zatím nevíme. Víme jen to, že kauzy, kvůli nimž jsme všichni tři aktuálně předvolávaní, spojuje jedna osoba: premiér v demisi Andrej Babiš,” píší Kmenta, Kroupa a Slonková ve svém prohlášení.

Tlaku čelí Česká televize i další média. Lidové noviny konstantně špinili Jakuba Patočku z Deníku Referendum, který je spoluautorem knihy Žlutý baron o Andreji Babišovi. Andrej Babiš označuje nepohodlné novináře za psychopaty, zkorumpovanou pakáž a jeho spojenec Miloš Zeman uráží novináře dokonce v inauguračním projevu.

Kdy už si čeká veřejnost uvědomí,ž e tohle si nelze nechat líbit?

Právě v této době je nutné bránit nezávislou žurnalistiku. Předplaťte si Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?