Politickou krizi lze vyřešit: Zeman by měl pověřit sestavením vlády Petra Fialu

Za naprostré fiasko půlročního jednání o nové vládě nese prvořadou zodpovědnost lídr nejsilnější strany Andrej Babiš, který prokázal naprostou politickou neschopnost. Kdyby kladl zájmy státu nad své vlastní a nelpěl na postu premiéra a na ovládání policie, tak bychom už měli dávno koaliční vládu, jaká odpovídá ptravidlům našeho ústavního systému. Babiš ale neovládá demokratickou politiku, protože je částečně jejím odpůrcem a také je zjevné, že její mechanismy vůbec nepochopil.

Prezident Miloš Zeman je ovšem spoluviníkem současného stavu, kdy Česká republika stále nemá vládu s důvěrou sněmovny, jak to vyžaduje česká ústava. Místo hledání jasného východiska a snahy o dialog mezi parlamentními stranami tvrdohlavě stojí za tím, že premiérem země má být Andrej Babiš: Tedy jediný člověk, který možnostem, jak tuto vládu sestavit, fakticky sám brání.

Pokud Andrej Babiš odmítá ustoupit a přitom prokazatelně není schopen ústavní vládu sestavit, pak je na tahu prezident, který by měl logicky pověřit vyjednáváním o vládě lídra druhé nejsilnější strany. Tou stranou je ODS a jejím lídrem je Petra Fiala. je to právě Petr Fiala, kdo by měl nyní dostat šanci sestavit vládu.

Existuje pro to hned několik argumentů. Ve chvíli, kdy by druhá nejsilnější strana ve sněmovně získala premiérské křeslo, otevřela by se úplně nová cesta pro jednání, a to jak se všemi demokratickými stranami, tak i s hnutím ANO, které sice zvítězilo, ale svoji šanci už promrhalo půlročním lavírováním, při němž se více než zodpovědnému vládnutí věnuje své další předvolební kampani.

Miloš Zeman pomáhá Andreji Babišovi jako svému politickému spojenci, ale institut prezidenta jej staví do role svorníku, který by měl napomáhat k politickému řešení krize. A tím řešením je jasný logický postup v duchu ústavy.

Tím nejčistším řešením, které plyne z logiky našeho ústavního systému, je to, že druhý pokus získává strana, která ve volbách skončila na druhém místě.

Andrej Babiš zvítězil s velkým náskokem. Jenomže to neznamená, že se jedná o jakýsi bianco šek, protože český volební systém, který je poměrný, naprosto jasně a téměř ve všech případech nutí vítěze voleb k vyjednávání o koalici a tím pádem k hledání kompromisu.To je samotný základ našeho demokratického uspořádání, v němž autokraticky založený lídr, jakým je Babiš, nemůže ve své snaze o samovládu uspět. je to genialita našeho ústavního systému, že autikratům účinně brání uzurpovat veškerou moc ve státě. Tuto ústavu je třeba bránit a naplňovat.

Žádoucím kompromisem by měl být státnický krok prezidenta, který se vzdá svého favorita, protože jeho trestní stíhání brání utvoření vlády. Šanci má dostat ten, kdo má vyjednávací potenciál silnější díky svému čistému štítu a ochotě budovat funkční koalici. V takové koalici pod vedením ODS jako druhé nejsilnější strany by mělo být místo pro celé spektrum demokratických politických sil na bázai široké koalice, jakou visíme třeba v sousedním Německu. Je to jediné správné a ústavní řešení kromě předčasných voleb. Řešení, v němž by bylo místo i pro racionální osoby z hnutí ANO.

Právě v této době je nutné bránit nezávislou žurnalistiku. Předplaťte si Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?