Pompeo přijel do Saúdské Arábie a hned požádal o nové sankce proti Íránu

Nový americký ministr zahraničí zahájil v Rijádu svou třídenní návštěvu spojenců na Blízkém východě v době, kdy Bílý dům zvažuje vystoupení z jaderné dohody s Íránem a uvalení nových sankcí na Teherán. Islámská republika podle Washingtonu ohrožuje americkou bezpečnost a bezpečnost jejich spojenců.

Brian Hook, politický poradce nového amerického ministra zahraničí Mika Pompea, novinářům v sobotu večer řekl, že Írán destabilizuje Blízký východ a je na něj nutné uvalit sankce kvůli jeho raketovému programu.

„Vyzýváme národy na celém světě, aby uvalily sankce na osoby a organizace, které jsou spojené s íránským raketovým programem,“ řekl Hook. „Je to významná součást našich diskuzí s Evropany,“ uvedl.

Hook obvinil Teherán z dodávek raket jemenskému povstaleckému hnutí Hútíú, kteří ostřelují území Saúdské Arábie. Rijád obvinil Hútie z raketového útoku, ke kterému došlo v sobotu, při němž zahynul jeden člověk.

„Íránské rakety prodlužují válku a utrpení na Blízkém východě, ohrožují naši bezpečnost, naše ekonomické zájmy a obzvláště ohrožují Saúdskou Arábii a Izrael,“ řekl Hook.

Pompeo se již setkal se saúdským ministrem zahraničí Adelem al-Džubajrem a následníkem trůnu Mohamedem bin Salmánem. O čem však státníci mluvili, nebylo zveřejněno. Pompeo má v plánu dále navštívit Izrael a Jordánsko. Toto turné bylo zorganizováno na poslední chvíli a začalo pouze dva dny poté, co Kongres schválil jmenování bývalého šéfa CIA novým ministrem zahraničí.

Krajně negativní postoj Pompea k Íránu je veřejně znám a na své návštěvě Blízkého východu nejspíše nabídne americkou podporu regionálním soupeřům Islámské republiky. Americký prezident Donald Trump hrozí, že 12. května vystoupí z jaderné dohody s Íránem, která byla sjednána s dalšími stálými členy Rady bezpečnosti OSN a Německem, a uvalí na Teherán nové sankce, pokud v ní Evropané, v první řadě Británie, Německo a Francie, „neodstraní závažné chyby“.

Teherán již prohlásil, že jakákoliv změna dohody, která ulevuje sankce výměnou za omezení íránského jaderného programu, je nepřijatelná.

„Rozhodnutí ještě nepadlo,“ řekl Pompeo v pátek novinářům v Bruselu, „takže tým na tom pracuje a jsem si jist, že budeme mít spoustu rozhovorů o tom, co prezident dal jasně najevo.“


Není zde článek celý?