Přehled zpráv – RusVesna 31.3.2018

savchenko2_21; Krvavé zvratky. Sestra Naděždy Savčenkové informovala o jejím stavu po osmi dnech hladovky. Její zdravotní stav sleduje lékař.

2; Velvyslanectví Ruské federace požaduje přístup ke Skripalově dceři. Na ruském diplomatickém úřadě chtějí vidět Julii Skripal, která byla údajně otrávena neuroparalytickým jedem Novičok.

3; Tillersonův poslední den. Státní department ani nedýchá v očekávání nového šéf. Šedesátý devátý státní tajemník USA Rex Tillerson formálně končí svou činnost o půlnoci 31. března.

4; Soros připravuje státní převrat v Maďarsku, říká Orbán. Sorosem placené osoby prý pracují na vytvoření vlády ochotné podporovat migranty.

5; Na Ukrajině spočítali ztráty v důsledku „Severního proudu – 2“. Hospodářské ztráty Ukrajiny v důsledku spuštění ruského plynovodu „Severní proud – 2“ mohou činit zhruba tři miliardy dolarů.

6; Expert komentoval „zázračné uzdravení“ Skripalovy dcery. Incident považuje za naplánovanou provokaci britských tajných služeb.

7; Porošenko se chystá odevzdat Krym Turkům. Kyjev chce získat politické body, když zdůrazňuje, že Rusko pošlapává práva původního lidu Krymu.

8; Den smutku je za námi. Nyní žijeme už v trochu jiné zemi než jaká byla před požárem v Kemerovu. Soucit a přirozeně i vztek v důsledku katastrofy zanechal stopy v duších lidí.

9; Ukrajina: Poslanec navrhl neonacistovi, aby se hlasovalo o použití vlajky UPA během památných dnů. Toho se ale nacionalisté báli a k hlasování nedošlo.

10; Nacpali to pod předem určený výsledek: Gazprom soudně napadl rozhodnutí arbitráže ve sporu s Naftogazem. Jedná se prý jen o pokus hodit žalostný stav Ukrajiny na bedra Gazpromu. V rozhodnutí se skutečně píše: „V souvislosti s těžkou ekonomickou situací Ukrajiny…“

11; K čemu mohou vést pokusy polských úřadů zbavit se sovětských památníků? K 31. březnu mají být v Polsku zbourány všechny pomníky vojáků Rudé armády, které údajně propagují totalitní režimy.

12; Nové Putinovy zbraně Trumpa rozpálily, píší americká média. V kuloárech se prý Trump v poslední době začal ostřeji vyjadřovat o Putinovi, informuje NBC.

13; Odporné historky: Pět tisíc Rusů v celách v Doněcké republice. Média obdržela tiskové prohlášení Nejvyššího soudu Doněcké republiky k těmto obviněním.

14; Sny o Velké Kubaňské Ukrajině. V Kyjevě stále častěji zaznívají územní požadavky na adresu východního souseda.

15; Donbas není Jugoslávie. Důstojník Luganské republiky se vyjádřil k bojím proti NATO v Kosovu a o zvěrstvech Západu. Svědkem a účastníkem války v Jugoslávii byl Sergej Matvienko s přezdívkou Bars, nyní důstojník národní policie Luganské republiky.

16; Ruské raketové střelby v Baltském moři. předvedou Švédsku, že si hraje s ohněm, píše Dagens Nyheter. Příští týden se Rusko chystá uskutečnit raketové střelby nedaleko švédských hranic.

17; Ukrajinská armáda zahájila ostřelování, ale byla zatlačena odvetnou palbou. Jsou mrtví i zranění. Ukrajinská armáda pokračuje v opatřeních zaměřených na posílení svých pozic poblíž Dokučajevska a v okolí obce Peski.

18; Rakety Patriot byly vyrobeny v USA a nikde nefungují. Amerika je šokována pravdou o hanbě Pentagonu. Nejsou vůbec žádné důkazy, že by Saúdové dokázaly zastavit byť jedinou raketu vystřelenou hútíjskými povstalci.

19; Tajné služby USA se pokoušejí verbovat odjíždějící ruské diplomaty. Jsem nucen informovat Moskvu o těchto případech, zdůraznil velvyslanec Ruské federace v USA Anatolij Antonov.

20; Kanada nedá Ukrajině ani víza ani zbraně. Úřady Kanady jedním dokumentem zbořily hned dva ukrajinské sny.

21; Kvůli Porošenkovi Ukrajině nikdo nevěří, říká poslanec Nejvyšší rady. Za čtyři roky prezidentství se Porošenkovi podařilo promrhat velkou část důvěry, konstatuje poslanec.

22; To se vymyká jakýmkoli rámcům. Kapitán ruského letadla o prohlídce na letišti v Londýně. Pilot upřesnil, že neměl možnost vidět manipulace, které Britové prováděli v technických částech letadla.

23; Doupě špiónů. Británie se chystá uzavřít ruské obchodní zastoupení v Londýně. Informuje o tom list The Telegraph s odvoláním na vlastní obeznámený zdroj.

24; Mohu si to dovolit! Šéf okupační Doněcké oblastní administrativy se „rekreoval“ v Dubaji za tisíc dolarů denně. Šéf tzv. Doněcké oblastní vojensko-občanské administrativy Žebrivskij nepovažuje svou luxusní cestu za nic špatného.

25; Průlom: Ruská armáda dostane nejnovější modifikaci tanku T-90. Část z nich budou úplně nové stroje, další část budou modernizované T-90.

26; Moskva podle a zákeřně vyhošťuje ukrajinské diplomaty, stěžuje si místopředseda Nejvyšší rady Ukrajiny. Připomeňme, že toto rozhodnutí je zrcadlovým odvetným opatřením na nepřátelský krok Kyjeva.

27; Požár na letišti v Londýně. Více než sto letů bylo zrušeno. Hustý kouř z hořícího autobusu pronikl do budovy a zamořil i zónu registrace cestujících.

28; Spojenci Ruska v hybridní válce. Porošenko se vyjádřil o stoupencích „Severního proudu – 2“. Prezident Ukrajiny si stěžuje, že výstavba plynovodu představuje vážné nebezpečí pro Ukrajinu.

29; Uplynulo 13 sekund a valí se hustý dým. Byly zveřejněny záběry ze začátku evakuace z kin obchodního a zábavního centra v Kemerovu. Záběry z bezpečnostních kamer zveřejnil obyvatel Kemerova Igor Vostrikov, který v hrozivém požáru přišel o svou rodinu.

30; Zimní olympiáda 2026: Žádosti o pořadatelství zaslalo sedm zemí (Rakousko, Itálie, Kanada, Turecko, Japonsko, Švýcarsko a Švédsko. Některá z kandidátských měst už Olympiádu v minulosti hostila.

31; Ukrajina přerušila hospodářskou spolupráci s Ruskem. Byla ukončena platnost programu hospodářské spolupráce Moskvy a Kyjeva na roky 2011 až 2020.

32; FBI hledala agenty Kremlu mezi organizátory Nesmrtelného pluku v Seattlu. Přicházeli a ptali se: Co je to za lidi? To jako dostávají instrukce z Moskvy?

33; Ukrajinské tajné služby oloupily vojáka ozbrojených sil Doněcké republiky. 26. března se voják Doněcké republiky měl vrátit z dovolenky k jednotce, ale cestou byl oloupen.

34; Nasednu do letadla. Jak a kdy se Saakašvili vrátí na Ukrajinu? Saakašviliho deportovali z Ukrajiny 12. února na území Polska.

35; Doufám, že si Kim Čong-un nasadí čepici s nápisem „Učiníme Ameriku znovu velkou“, říká americký sportovec. Trump prohlásil, že netrpělivě čeká na setkání s Kim Čong-unem. Přitom ale poznamenal, že je potřeba zachovat tlak na KLDR.

36; Spořiví Švýcaři se zbavují odpadků ve Francii. Jednoho z odpadkových turistů se podařilo vypátrat podle vyhozených dokumentů, které se nacházely v odpadkových pytlích.

37; Kongres ruských Američanů: Nevhodná rétorika plodí nenávist ke všem Rusům. Kongres ruských Američanů zastupující asi pět milionů Rusů si Trumpovi postěžoval na diskriminaci Rusů žijících v Americe.

38; Ozbrojenci z Azova zmařili příměří. Situace se znovu vyostřila. Rozvědka získala upřesněné informace o ostřelování obce Kominternovo ukrajinskými ozbrojenci ze včerejšího rána.

39; Rusko vyhostí dalších více než 50 britských diplomatů. Informovala o tom oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova.

40; Britské ministerstvo zahraničí oznámilo důvod prohlídky ruského letadla. Šlo prý o rutinní kontrolu jako prevenci proti terorismu a organizovanému zločinu.

41; Trump zablokoval 200 milionů dolarů pomoci pro Sýrii. Tyto prostředky slavnostně slíbil Tillerson. Trump dále prohlásil, že Ozbrojené síly USA brzy opustí Sýrii.

42; Jedenáct ruských turistů bylo zraněno při dopravní nehodě v Polsku. Jednoho ze zraněných převážel do nemocnice vrtulník.

43; Roztržka v rámci NATO? Turecké ministerstvo obrany varovalo Francii před následky vyslání vojsk do Sýrie. Ankara vyzývá Paříž, aby se vyvarovala nepromyšlených kroků v Sýrii.

44; Ukrajinský hacker pronajímal viry za kryptoměnu. Ukrajinská kybernetická policie zadržela hackera, který pronajímal počítačové viry.

45; V Německu napočítali zhruba 760 potenciálně nebezpečných teroristů. Od počátku konfliktu v Sýrii v roce 2012 do zóny bojů odjelo více než 980 islamistů.

46; Ukrajina by měla opustit OSN, říká Solovjov. Slavný moderátor prohlásil, že Ukrajina nebyla v době vstupu do OSN státem, proto by měla vystoupit a znovu požádat o členství.

47; KLDR se chystá k novému jadernému testu, hlásí japonské ministerstvo zahraničí. Svědčí o tom rozbor družicových snímků poskytnutých americkou stranou.

48; V Moskvě byl zatčen miliardář Zijavudin Magomedov. Tverský soud v Moskvě schválil zatčení Zijavudina Magomedova v rámci případu únosů, zpronevěry a budování zločinecké bandy.

49; Ruské ministerstvo předalo Británii seznam čtrnácti otázek k případu Skripalových: 1. Proč Rusku byl odmítnuto právo konzulárního přístupu k ruským občanům zraněným na britském území? 2. Jaké konkrétní protijedy a v jaké formě byly podány zraněným a jaké protijedy měli britští lékaři na místě incidentu k dispozici? 3. Na jakém základě byla Francie zapojena do technické spolupráce při vyšetřování incidentu, při němž byli zraněni ruští občané? 4. Informovala Velká Británie Organizaci pro zákaz chemických zbraní o zapojení Francie do vyšetřování incidentu v Salisbury? 5. Jaký vztah má Francie k incidentu se dvěma ruskými občany na území Británie? 6. Jaké normy procesní legislativy Velké Británie umožňují zapojovat do vnitrostátního vyšetřování zahraniční stát? 7. Jaké důkazy byly předány Francii ke prostudování a provedení vlastního vyšetřování? 8. Byli francouzští specialisté přítomni při odběru biomateriálu u Sergeje a Julie Skripalových? 9. Byla provedena analýza těchto biomateriálů francouzskými specialisty a v jakých konkrétně laboratořích? 10. Má Velká Británie k dispozici výsledky vyšetřování provedeného Francií? 11. Byly předány výsledky francouzského vyšetřování k dispozici Technickému sekretariátu Organizace pro zákaz chemických zbraní? 12. Na základě jakých znaků byl stanoven ruský původ otravné látky použité v Salisbury? 13. Má Velká Británie kontrolní vzorky bojové otravné látky kterou britští představitelé nazývají Novičok? 14. Byly v minulosti ve Velké Británii vyvíjeny vzory bojové otravné látky typu „Novičok“ nebo jeho analogie?

50; Z amerického generálního konzulátu v Petrohradě byla odstraněna vlajka USA. Dva pracovníci americké diplomatické mise odstranili vlajku z budovy generálního konzulátu v Petrohradě.

51; Džihádisté si stěžovali na odebrání britského občanství. Občané Británie, kteří jsou obviněni z příslušnosti k Islámskému státu, si stěžují na to, že jim bylo odebráno britské občanství.

52; Prohlášení velení syrské armády v souvislosti s vítězstvím ve Východní Ghútě. Dnes večer učinil oficiální zástupce syrské armády neobvyklé prohlášení o osvobození všech měst Východní Ghúty.

53; Ukrajina je americkým papouškem. SBU podnikla dost podivná opatření proti ruským diplomatům. V Kyjevě se rozhodli ve všem kopírovat své západní páníčky.

54; Taková je Ukrajina: Trenažéry darované německým fondem byly ukradeny z Dětské a mládežnické sportovní školy pro potřeby soukromého sportovního klubu. Shodou okolností tento klub patří bratrům – poslancům místních rad.

55; Ruští diplomaté opouštějí velvyslanectví ve Washingtonu. První skupina ruských diplomatů prohlášených za nežádoucí osoby opustila velvyslanectví Ruské federace a odjela na washingtonské letiště.

Zdroj: http://rusvesna.su/news

Není zde článek celý?