Pro Rusko nastane Černé pondělí, spočítal Forbes

Nové ekonomické sankce USA vyvolaly podstatné ztráty pro ruské miliardáře, píše Forbes.

Propad ceny RUSAL se stal hlavní událostí dne, ovšem sankce udeřily nejenom na majetek Olega Děripasky — dneska zchudli mnozí účastníci Forbes,“ uvádí se ve zprávě.

Podle informace časopisu, celkové ztráty nejbohatších lidí Ruska tvoří 12 miliard dolarů.

V pátek Washington zavedl sankce proti sedmi ruským podnikatelům, 14 jim podřízeným společnostem a 17 úředníkům.

Oleg Děripaska (23. místo na seznamu nejbohatších podnikatelů Ruska za rok 2017 podle údajů Forbes) utrpěl od sankcí nejvíce. Úderu čelí jeho holding En+, RUSAL a ještě šest dalších společností spojených s podnikatelem.

V pondělí se uvádělo, že sankce USA hrozí RUSALu technickým defaultem. Hodnota výrobce hliníku na Hongkongské burze spadla o více než 50%, majetek Děripasky se zmenšil na 1,3 miliard dolarů, spočítali v časopisu.

Přibližně o stejnou částku přišel jeho partner v Norilskému Nikelu Vladimir Potanin (8. místo na seznamu Forbes) — nehledě na to, že není v sankčním seznamu. Cenné papíry Nornikelu, kde Potaninovi náleží 32,9% (podíl Děripasky činí 27,8%) klesly od rána o více než na 16% a teď se prodávají na úrovni 9 tisíc rublů za jednu.

Trojku uzavírá Viktor Vekselberg (10. místo), který spolu s partnery (přes společnost SUAL Parthners) má 26,5% akci RUSALu. Jeho ztráty tvoří celkově kolem 1 miliard dolarů.


Není zde článek celý?