Rakouský kancléř přiznal, že s „největším shromážděním fašistů“ nemůže nic udělat

Plánovaná akce krajní pravice v Bleiburgu, která má připomenout masakr tisíců chorvatských vojáků, kteří byli spojenci nacistů v době druhé světové války, ze stran jugoslávských partyzánů, je jen pokus o ukázku fašistických symbolů, prohlásili tři premiéři.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz prohlásil, že nemá sílu na to, aby zastavil nastávající shromáždění, informoval The Local.

„Tato událost je událostí organizovanou (chorvatskou) církví,“ řekl Kurz před květnovým 12. shromážděním v Bleiburgu — malém městě na jihu Rakouska v blízkosti slovinských hranic.

„To znamená, že se nejedná o rozhodnutí ani federální vlády, ani místní vlády a její administrativy o tom, že se tato událost bude konat,“ dodal.

Několik poslanců Evropského parlamentu za Rakousko (Othmar Karas, Josef Weidenholzer, Angelika Mlinar) prohlásilo, že symboly utašovců jsou zakázané v Chorvatsku, ale ne v Rakousku a požadovali, aby symboly fašistů a nacistů zakázali na úrovni Evropské unie.

Rakouské Dokumentární centrum rakouského odporu označilo akci v Bleiburgu za „největší shromáždění fašistů v Evropě“.

Nastávající akce má připomenout zabití sympatizantů s chorvatským ustašovským režimem jugoslávskými partyzány v roce 1945.

Podle různých odhadů bylo zabito mezi několika stovkami a několika desítkami tisíc utašovců.


Není zde článek celý?