Rozpory mezi ANO a ČSSD přetrvávají. Babiš ji viní, že stála za jeho aférami

Optimistické zvěsti o pokroku ve vyjednávání mezi hnutím ANO a ČSSD o vládním programu jsou jen kouřovou clonou, zakrývající přetrvávající vážné rozpory. Především zatím není shoda na rozdělení sil ve vládě. Premiér Babiš stále obviňuje ČSSD z intrik, zatímco v ČSSD řídí jeden ze dvou vyjednávacích týmů kontroverzní Michal Hašek.

Čas se krátí. Těsně před druhým kolem sjezdu ČSSD dne 7. dubna proběhne závěrečná schůzka, po níž Jan Hamáček a Jiří Zimola zformulují stanovisko k dosavadnímu jednání, jež předloží delegátům. Zatím toho v rukou příliš mnoho nemají, což by členskou základnu zcela jistě neuspokojilo.

Dva týmy ČSSD

V této atmosféře se objevují bizarní zprávy, že za ČSSD vyjednávají dva týmy. Jeden vede předseda Hamáček, zatímco druhý, „zimolovský“, ve skutečnosti řídí bývalý hejtman a „lánský pučista“ Michal Hašek, který spolu se Zimolou založil platformu „Zachraňme ČSSD“.

To jen potvrzuje rozpolcenost, v níž se dnes sociální demokracie nachází, a jak složitě bude hledat konsenzus, jak vyjít ze současné krize. Oba jsou nejvýznamnějšími stoupenci vládní koalice s premiérem Babišem, ovšem vzájemné vyjednávání je v současné době v takovém stavu, že by ČSSD účast ve vládě určitě nezachránila.

V době, kdy si hnutí ANO a ČSSD nechaly týden na rozmyšlenou, jak naložit s nevyřešenými spory, poskytl Andrej Babiš rozhovor deníku Právo (31. 3. 2018). Vystupoval v něm tak, jako by se ani dohodnout nechtěl. Rozpory mezi oběma tábory odhalil v syrové realitě. Které z nich jsou nejvážnější?

Vzájemné vztahy

Jiří Zimola si dosavadní jednání pochvaluje. „Andrej Babiš není člověk, který hraje dvojí hru, jednání jsou tvrdá, ale neoblbuje nás. Jednání s ním není povýšené, je založené na jasné argumentaci, protože nám nechává prostor, abychom věci vysvětlovali, říkáme si věci přímo,“ tvrdil v Interview ČT24.

Premiér se ovšem vůči partnerovi opakovaně veřejně vymezuje. „Sociální demokracie v čele se Sobotkou nás už před krajskými volbami označila za nepřítele, lhala o nás, například si vymyslela, že chceme privatizovat nemocnice,“ prohlásil. „Debata o tom, že sociální demokracie říká, že vezme Babiše na milost, když podle mých poznatků a indicií za všemi těmi aférami – korunové dluhopisy, Čapí hnízdo, Šuman – stáli někteří lidé ze sociální demokracie, je pro mě nepřijatelná,“ zaútočil bez jediného důkazu.

Trestně stíhaný premiér

Jan Hamáček pod tlakem členské základny stále trvá na tom, že ČSSD vadí účast trestně stíhaného politika ve vládě. Záložní variantou je jiná nabídka hnutí ANO, jak vyřešit tento konflikt zájmů, například přenecháním resortů financí, nebo vnitra.

Babiš debatu o své kauze ostře odmítl. „Nerozumím tomu, proč ČSSD stále dokola mluví o mém stíhání. Je to absurdní, jelikož dobře ví, že jsem nic neudělal. ANO se k tomu, kdo má být premiérem, vyjádřilo už xkrát a sociální demokracie ví, že naše hnutí na tom nehodlá nic měnit. Čapí hnízdo je politická kauza, která byla vykonstruovaná na objednávku. Já jsem svoji pozici nikdy nezneužíval,“ prohlásil rezolutně a pominul mimo jiné nátlak na výměnu ředitele GIBS.

Jaroslav Faltýnek se přitom už dříve nechal slyšet, že přes finance a vnitro nejede vlak.

Počet a rozdělení resortů

Shoda nepanuje ani na počtu vládních resortů. ČSSD jich požaduje pět, přičemž kromě vnitra a financí projevila zájem o spravedlnost, zdravotnictví, sociální věci, nebo místní rozvoj.

„Každopádně platí, že resorty, které měla v minulosti sociální demokracie, jako zdravotnictví nebo práci a sociální věci, chceme dát do pořádku,“ reagoval Babiš, čímž dal jasně najevo, že se představy obou stran zcela rozcházejí. „Čistě matematicky by podle výsledku měli mít nárok na 2,5 ministra, my jim nabízíme čtyři. Copak to není důstojné?“ odráží námitky.

Obavy z obcházení s SPD

Špičky ČSSD a ANO mají rozdílný pohled i na svoji roli ve vládě. Jiří Zimola ji považuje za oběť, aby zabránili vzniku vlády ANO s podporou komunistů a SPD. ČSSD proto chce písemné záruky, že nebude ve sněmovně obcházena, pokud současně funguje hlasovací koalice ANO s komunisty a okamurovci.

„Spíš si myslím, že pro sociální demokracii je to šance být s námi úspěšní,“ reagoval premiér, což se v minulém volebním období příliš nepotvrdilo. Obavy z obcházení sociálních demokratů dosud nerozptýlil, i když nějaký „mechanismus“ připouští. „Tak daleko nejsme, zatím se bavíme o programu,“ dodává, i když věřit se jeho slovům po zkušenostech nedá.

Neshody v programu

Selanka nepanuje ani kolem programových dohod, i když některá média hlásila průlom, že je téměř hotovo. Jak v čem. ČSSD neprosadila zvyšování daní, aby mohla dotovat svoje nákladné sociální programy. I tak už dochází k dramatickému zvyšování vládních výdajů o 70 miliard korun, když Andrej Babiš hodlá mimo jiné rekordně zvýšit důchody o více než 900 korun a na čtvrtinu snížit jízdné pro studenty a seniory ve vlacích a autobusech.

V Sobotkově vládě přitom coby ministr financí tepal sociální demokracii za nezodpovědné rozhazování peněz daňových poplatníků. Dnes šel ještě dál, i když zatím brzdí její nápady na zrušení prvních tří bezplatných dnů nemoci kvůli odporu zaměstnavatelů, na náhradní výživné placené státem a zpochybňuje i výrazné zvýšení rodičovského příspěvku ze 220 na 300 tisíc korun. „Zvýšení rodičovského příspěvku by stálo 10 miliard. Debatě se nebráníme, ale pokud by došlo k navýšení, tak ne hned, ale až za čtyři roky,“ říká Babiš.

Nezbývá než se ptát, kam až hodlají Hamáček se Zimolou (Haškem) zajít a kam nyní jednání ve skutečnosti směřují. Premiér Babiš naznačuje, že má pořád v záloze už osvědčené řešení, pokud by ČSSD měla „přehnané požadavky“.

„S SPD stále komunikujeme, ale do 10. dubna vyjednáváme exkluzivně se sociální demokracií. Pokud jednání dopadnou, tak vyčkáme na referendum. Před tím nemá smysl spekulovat,“ odpověděl s mírnou výhrůžkou na dotaz, zda má připravený plán B, pokud jednání se sociálními demokraty selžou.

Stále intenzivněji se nelze zbavit dojmu, že Babišovým cílem není koaliční projekt, ale stále u něj vítězí vidina jednobarevné sestavy firemního typu. A to i za cenu předčasných voleb, ke kterým ovšem není tak snadné dospět. Jan Hamáček na druhé straně prohlašuje, že ČSSD už nemá kam ustupovat. Jak asi tahle povedená šaráda může dopadnout?

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?