Ruští vědci vymysleli nákladní výtah pro Mars

Ruští vědci se domnívají, že v budoucnu bude možné odmítnutí drahých raket s chemickým palivem a náklady z Marsu bude možné vypouštět za pomocí lan zavěšených na družicích.

Podle názorů vědců pro spouštění nákladů do vesmíru z povrchu Marsu existují dva způsoby.

V prvním případě se kosmický aparát bude samostatně zvedat z povrchu planety a spojovat se s koncem lana, které se bude pohybovat o rychlosti kolem dvou kilometrů za vteřinu. V tomto případě se nelze zříct raketových motorů, ale tento způsob je ekonomičtější v porovnání s přímým vyvedením aparátu na oběžnou dráhu.

V druhém případě bude lano automaticky zachyceno z povrchu Marsu díky přesnému výpočtu souřadnic místa spojení a vypuštění. Vědci předpokládají, že se náklad bude nacházet na lanové smyčce zavěšené na stěžních. Tuto smyčku je zapotřebí zachytit pomocí speciálního zařízení, které se nachází na jedné ze dvou družic Marsu — Phobosu nebo Deimosu. Rovněž tam bude umístěno energetické zařízení a lano bude sloužit také pro převod elektřiny do nákladu.

Vědci se domnívají, že se již k polovině 21. století objeví technologie, které dovolí postavit kosmický výtah Země-Měsíc. Stejným způsobem bude možné spoutat lany Mars a jeho družice.


Není zde článek celý?